Ево које мале грешке које се тичу спавања вероватно правите, а нисте ни свесни да утичу на ваше ментално здравље.
Ако не спавате довољно, између седам и девет сати сваке ноћи, то временом може да се одрази на ваше ментално здравље, па ћете бити склонији развоју анксиозности, депресије или неких других менталних проблема. Још неке мале грешке могу да се одразе на ментално здравље.
Превише спавате
Свакако је важно да се добро одморите, али ни у спавању не треба претеривати. „Превише сна може да доведе до осећаја туге, анксиозности, депресије”, каже научница која се бави истраживањем сна Роуз Мекдауел.
„Ако спавате дуже ноћ или две, вероватно нећете приметити ове симптоме, али хронично дуго спавање може да омета циркадијални ритам и да буде узрок неких симптома који су карактеристични за несаницу, укључујући проблеме са памћењем и умор током дана”.
Хронично предуго спавање може такође и да буде знак депресије. Ако не можете да устанете из кревета или сте стално уморни, разговарајте са лекаром.
Премало спавате
Некада је неопходно да легнете у кревет касније, али дефинитивно не желите да вам то постане навика.
„Лоше спавање није само симптом депресије и других поремећаја расположења, већ може да буде и узрок”, каже Мекдауел, додајући да око 75 одсто људи који пате од депресије пријављује симптоме несанице.
Опет, ако се ноћу окрећете по кревету и не можете да спавате, реците то лекару.
„Ако се на време третирају проблеми и поремећаји у спавању, ефикасније је и смањује се ризик од развоја депресије и анксиозности”, каже научница.
Имате лошу „хигијену” спавања
Оно што радите пре него што легнете у кревет, атмосфера у спаваћој соби, све се то сматра „хигијеном” спавања. Идеално би било да пре спавања склоните мобилни телефон, искључите светла и направите собу мрачном и тихом, како би сте се боље одморили.
Ако радите супротно — носите телефон са собом у кревет, проверавате мејлове ноћу и слично, обратите пажњу.
Дуже спавате викендом
Можда вам се чини као добра идеја да викендом одспавате мало дуже, али ако то стално радите…
„Било каква промена рутине може да поремети циркадијални ритам и да узрокује невоље и промене расположења”, каже Мекдауел. „Временом, нередован распоред спавања може да буде узрок симптома карактеристичних за хроничну несаницу, претерано спавање, укључујући и депресију, анксиозност, бес, тугу”.
Игноришете поремећаје спавања
Немојте да их игноришете, нити да се надате да ће проћи сами од себе, већ почните да их лечите од тренутка када их приметите!
„Симптоми попут хркања, непријатног осећаја у ногама док покушавате да заспите, превише или премало сна, све то би требало да истражи професионалац, тј. лекар”, саветује Мекдауелова.
Хркање може да буде знак апнеје спавача, што може да доведе до промене расположења. Чудан осећај у ногама може да буде знак синдрома немирних ногу, а може да доведе до депресије, анксиозности, емоционалних потешкоћа.
Пијете алкохол увече
Многи људи воле да пред спавање попију, рецимо, чашу вина. И нема у томе ништа лоше, али би требало да размотрите како то утиче на ваш сан.
„Алкохол омета сан, потискује РЕМ фазу и узрокује несаницу”, упозорава Мекдауел. „Kонзумација алкохола може да резултира променама расположења, а ризик је још већи када се искомбинује са лошим спавањем”.
Дакле, ако не спавате баш најбоље, није паметно да пијете увече. Уместо тога, попијте чај, пробајте неке умирујуће активности попут читања, јоге, слушања музике…
Остајете будни до касно
Сасвим је ОK да повремено останете дуже будни, али ако то редовно радите, правите грешку која може да утиче на ментално здравље.
„Тело се премори ако дуго останете будни”, истиче стручњак за сан Никол Kенон. „Kада се то ради, повећава се ниво хормона стреса у телу, а као резултат тога, можете се ноћу будити чешће, раније ујутру и генерално, нећете баш бити одморни када се пробудите”.
Све то временом може да доведе до хроничне исцрпљености, „која је у директној вези са депресијом, анксиозношћу, проблемима у понашању”.
Пијете кафу увече
Да бисте се наспавали, избегавајте увече да пијете и једете намирнице које садрже кофеин — дакле, кафу, чоколаду, газиране напитке…
„Уношење кофеина увече може да вам отежа да заспите, да се одрази на трајање спавања, на квалитет сна”, упозорава др Kетрин Џексон, психолог и неуротерапеут. А то даље води до хроничне исцрпљености…
Ако сумњате да због кофеина не спавате добро, избегавајте да га пијете од поподнева, јер може да остане у организму и до шест сати.
Избегавајући ове грешке, повећавате шансе да се добро наспавате, али и да сачувате своје ментално здравље.
Извор: mondo.rs