ВестиМАЛА ИСТОРИЈСKА ЧИТАНKА ТИМОЧKЕ KРАЈИНЕ: 17. август

МАЛА ИСТОРИЈСKА ЧИТАНKА ТИМОЧKЕ KРАЈИНЕ: 17. август

Мала историјска читанка Тимочке Крајине

Kористећи могућност коју пружа „Тимочка” да се највећи могући број људи на погодан начин упозна са историјом Тимочке Крајине припремили смо збирку важних догађаја и историјских личности из прошлости нашег краја. Ова збирка намењена је свима који воле да упознају историју Тимочке Крајине, за туристе и туристичке водиче и медије, за емисије о важним датумима из прошлости Тимочке Крајине.

Догодило се у августу

На данашњи дан, 17. августа 1887. године, астрофизичар Ђорђе М. Станојевић, изучавао је појаве у вези са тоталним помрачењем сунца у Сибиру.

Ђорђе М. Станојевић, рођен је у Неготину 1858. године. Син је Милоша Станојевића, сиромашног трговца из Неготина. Завршио је у родном месту основну школу и неготинску полугимназију, а затим је наставио школовање у Београду.

Ђорђе Станојевић
Фото: Wikipedia

Ђорђе М. Станојевић

Ђорђе М. Станојевић (Неготин, 7. април 1858 — Париз, 24. децембар 1921) био је српски физичар, професор Велике школе, професор и ректор Београдског универзитета. Заслужан је за увођење првог електричног осветљења и изградњу првих хидроелектрана у Србији.

1881. године завршио је природно-математички одсек Високе школе. Kао студент постдипломац објавио је прву стручну астронализу под називом „Звездано небо независне Србије”.

Писао је и читао реферате на научним скуповима о земљотресима, а 1881. године на I Mеђународној електричарској изложби, родила се идеја за Станојевићеве прве хидроелектране у Србији.

А када је реч о његовом боравку у Сибиру, тамо је био упућен као вођа једне француске експедиције. У Сибиру је провео 20 дана проучавајући карактеристике сунца за време тоталног помрачења.

Ценећи резултате истраживања Ђорђа Станојевића, Французи су молили владу Kраљевине Србије да му дозволи да иде са француском експедицијом у алжирски део Сахаре 1890. године, такође ради изучавања сунца. Ђорђе је у Сахари провео две године и тамо добио дивне резултате које је објавила Француска академија наука и петроградска Академија наука.

За време боравка у Сахари, експериментисао је са фотографијом у боји, па се може рећи да је први који се упустио у такву врсту фотографије.

 

Аутор: Прим. др сци. мед. Петар Пауновић / Тимочка

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,864ПратилацаЛајкуј
4,536ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб