Друштво лекара ургентне медицине Србије (ДЛУМС), као национални репрезентативни члан Европског удружења за ургентну медицину у петак, 27. маја по пети пут обележава Европски дан ургентне медицине под паролом „Ми бринемо о вама, вашем здрављу и животу. Молимо вас, брините и ви о нама”.
Током здравствене кризе која је захватила цео свет, посебно се истиче значај служби ургентне медицине које су успеле да се брзо прилагоде, организују и одговоре великом изазову указивања правовремене помоћи ургентним пацијентима, али и очувању стабилности здравственог система. Међутим, непрекидни рад под интензивним стресом доводи до брзог исцрпљивања запослених, претећи да угрози и њихово здравље.
Синдром сагоревања на раду, такозвани „burnout sindrom“ знатно утиче на ефикасност здравствених радника појединачно, а последично и на функционисање делатности у целини. Студије спроведене у САД-у су показале да је преваленца „burnout sindroma“ међу лекарима око 50%. Овај синдром негативно утиче на укупни квалитет лечења, јер продужава трајање лечења, погоршава квалитет лечења, али и повећава број грешака у лечењу, а које понекад могу бити и кобне.
Истраживања спроведена у Србији показују да запослени у ургентним одељењима имају већи проценат „burnout sindroma“ (чак 53,22%) у односу на здравствене раднике који раде на другим одељењима (39,3%). Чињеница је да су неке земље већ почеле да се баве овим проблемом, па је можда питање времена када и како ће превенција, утврђивање и третман „burnout sindroma“ бити стандардизовани.
Фокус запослених у службама ургентне медицине, поред сталног пријема тешких и критичних пацијената је поред збрињавања оваквих пацијената и стална едукација, како би се континуирано подизао ниво личних, професионалних и стручних компетенција и тиме збрињавање ургентних пацијената подигло на што виши ниво и учинило максимално безбедним и успешним, а у корист очувања живота и здравља.
С обзиром да за ефикасан рад ургентних медицинских служби, није довољно само знање и пожртвованост медицинских радника, Друштво лекара ургентне медицине Србије континуирано ради и на развијању свести целог друштва о потреби напредовања и промени организације рада система ургентних служби, а посебно утичући на људе који су кључни у доношењу важних одлука. По узору на позитивну праксу и искуства у свету, ДЛУМС се, заједно са другим стручним удружењима, залаже за промене у организацији система ургентних служби и стандардизацију процедура, које ће за резултат дати смањење степена обољевања, смртности, али и допринети значајним уштедама у економском смислу.