Тимочка КрајинаСокобањаЛако ниче – тешко се руши: Како спречити дивљу градњу у природи...

Лако ниче – тешко се руши: Како спречити дивљу градњу у природи Сокобање?

Сокобањско еколошко друштво

Природа Сокобање све је угроженија. Недовољна активност надлежних инспекција довела је до све веће дивље градње на заштићеним подручјима општине Сокобања.

Овакав вид градње, осим што естетски нарушава природну средину, често услед нестручног или бахатог извођења узрокује геоморфолошке и хидролошке проблеме, а овако изграђени објекти енергетски су неефикасни и стога значајно увећавају загађење у окружењу. На подручјима где је битно очување биљног и животињског света, заштићених и ендемских врста, расту нелегално изграђени објекти.

Предео изузетних одлика – „Озренске ливаде” налази се на планини Озрен и под заштитом је државе. На овом простору строго су заштићене 22 врсте биљака: мушки божур, мечја леска, клен, јагода, дрен, јоргован итд. Овај предео изузетних одлика готово је уништен нелегалном градњом. Дивља градња све више се примећује и у специјалном резервату природе „Ртањ” и пределу изузетних одлика „Лептерија”. Србија има законе за регулисање ове области дивље градње, али њихово правилно тумачење такође постаје излишно, с обзиром да се регулатива углавном не примењује.

У недостатку реакције институција, Сокобањско еколошко друштво сматра да је одговорност сваког појединца да брине о свом природном окружењу и подигне свој глас у циљу очувања чистог ваздуха, воде, а самим тим и природне средине за себе и будуће нараштаје. Чланови Сокобањског еколошког друштва се, као волонтери-активисти, баве овом проблематиком, међутим, услед многих других еколошких изазова на којима су ангажовани, не успевају довољно да се посвете поменутим случајевима.

У оквиру пројекта „Зајечарске иницијативе” – „Greenstock – Zeleni Istok” они обилазе, пописују и проверавају легалност свих изграђених објеката или објеката у изградњи на заштићеним подручјима општине – и подносе пријаве надлежним службама.

У исто време, желе да охрабре грађане да им помогну и пријаве дивљу градњу – сваку изградњу у природи, посебно у заштићеним подручјима, без истакнуте прописне табле са подацима о инвеститору, извођачу и дозволи, као и сваку другу градњу у природи за коју оправдано сумњају да је нелегална (дивља) – попут равнања и бетонирања површине, изградње надстрешница и слично. Пријаве се могу извршити овде.

„Зајечарска иницијатива” је, поред Сокобањског еколошког друштва подржала још пет организација/акција средствима у износу до 150.000 динара по акцији.

„Ближимо се успешном завршетку свих подржаних пројеката. Наша жеља је да наставимо да сарађујемо са свим покретима, организацијама и појединцима, који раде на очувању природе”, истакли су из „Зајечарске иницијативе”.

Реализацију овог пројекта подржала је Фондација за отворено друштво из Београда.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,861ПратилацаЛајкуј
4,537ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб