ВестиKњига „Ђорђе Генчић (1861–1938) — Политичар и индустријалац” представљена зајечарској публици

Kњига „Ђорђе Генчић (1861–1938) — Политичар и индустријалац” представљена зајечарској публици

Промоција књиге „Ђорђе Генчић (1861–1938) — Политичар и индустријалац”

После публикација које је Историјски архив „Тимочка Крајина” приредио својим суграђанима о Аци Станојевићу, Николи Цоловићу, Николи Пашићу, представљена је још једна књига о још једном политичару који је био и министар, а који је учествовао у политичком животу на преласку из 19. у 20. век.

Ради се о Ђорђу Генчићу — Великоизворцу, који је у периоду од 1888. до 1905. био активан политички, а касније је наставио као индустријалац да развија рударство у Србији. Један је од најзначајнијих личности Тимочке Крајине и Србије, која до сада није била пуно заступљена у публикацијама.

„Гледали смо да ова књига садржи архивску грађу Историјског архива „Тимочка Крајина”, што је и циљ архива да објављује грађу. Иначе, књига је рађена као зборник докумената, представљена је на 411 страна. Поред архивске грађе Историјског архива у Зајечару, у књизи се налази и грађа Историјског архива Југославије, грађа која је већ нешто написана у литератури, а исправили смо и све нетачне податке и направили једну књигу која приличи једној политичкој личности као што је Ђорђе Генчић”, истакао је Агим Јанузи, приређивач.

Промоција књиге „Ђорђе Генчић (1861–1938) — Политичар и индустријалац”

„Име Ђорђе Генчић асоцира на Мајски преврат 1903. године и по томе га људи највише знају. Међутим, он је имао богат и политички живот и живот индустријалца и то је захтевало једну овакву публикацију. Велибор Тодоров и Агим Јанузи су се потрудили да прикупе све оно што је сачувано од докумената, како би дали свој допринос у проучавању личности Ђорђа Генчића. Свакако ово није све, претпостављамо да има још докумената и у Бечу и Петровграду где је он био на школовању, као и у Француским новинама где је он био дописник једно време”, каже Миладин Милошевић, историчар и архивиста.

„Оно што Историјски архив ради јесте да сакупља, обрађује и приређује архивску грађу, ону коју поседује и до које долази. На овај начин желимо да све Зајечарце који су заслужни за нешто осветлимо. Историјски архив ’Тимочке Крајине’ и ове године реализоваће са Министарством културе четири пројеката, прво је наставак публикације о Николи Цоловићу, реализоваћемо још један пројекат за најсавременији мулти-скенер, а један пројекат је везан за попис становништва књажевачке општине. Спремамо доста активности до краја ове године”, рекао је Велибор Тодоров, директор Историјског архива „Тимочка Крајина” у Зајечару.

Велибор Тодоров — директор Историјског архива „Тимочка Крајина” у Зајечару

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,861ПратилацаЛајкуј
4,537ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб