ВестиКако планина позитивно утиче на ментално здравље

Како планина позитивно утиче на ментално здравље

Како планина позитивно утиче на ментално здравље
Фото: Pixabay, илустрација

Мало који осећај се може упоредити са оним када се човек попне на врх планине. Преплави нас осећање слободе, енергије и животне снаге и често помислимо да смо на врху света. Бескрајно пространство природе нас у исто време охрабрује и плаши, чини нас рањивим и снажним.

Одлазак на планину и боравак на свежем ваздуху често се повезују за здравим животом и добрим физичким здрављем. Међутим, да ли сте знали да поред здравијег срца и чистијих плућа одмор на планини може учинити много и за наше ментално стање? Многе српске планине попут Копаоника, Ртња и Голије представљају праве ваздушне бање и одлична су места за ослобађање од стреса.

Природа оснажује наш ум, шири нам видике, побољшава самопоуздање и учи нас како да прочистимо своју душу. Можете се шетати кроз шуму близу ваше куће или изабрати највећи планински центар Србије за вишедневни одмор – природа ће вас наградити. Откривамо вам предности опуштања на планини и зашто треба што пре да их искусите. Прочитајте!

Природа нам помаже да прочистимо ум

Можда ћете помислити да је сасвим свеједно где ћете шетати и бити физички активни. Међутим, чињеница је да се пешачење кроз зелено окружење и шетња кроз град и те како разликују. Премда свака шетња има својих предности по телесно здравље, боравак у шуми и на планини доносе посебне бенефите за ментално стање.

Окружени зеленилом, опуштајућим мирисима и звуцима који смирују можемо да прочистимо свој ум од свих негативних мисли. У додиру са природом, на обронцима Копаоника или шумама Таре, где нема градске буке, саобраћаја и гужве, сви проблеми модерног света делују занемарљиво и решиво.

Како планина позитивно утиче на ментално здравље
Фото: Pixabay, илустрација

Дигитална детоксикација као пут до унутрашњег мира

Понекад је за добро расположење и спокој потребан само дигитални детокс. Нигде као у природи није лакше ослободити се осећаја да смо стално „укључени“, онлајн и доступни свима. Свакодневно гледамо у екране својих телефона и рачунара, непрестано смо на Интернету – у виртуалном свету радимо, забављамо се и опуштамо. Међутим, да ли скроловање друштвеним мрежама заиста може да буде извор мира?

Насупрот светлима екрана стоји лутање дивљином без wi-fi сигнала. Ефекте менталног умора који неизбежно долазе са технологијом потпуно ћете ублажити ако проведете, на пример, један дан на Копаонику.

Природа нас прихвата такве какви јесмо

Уколико сте под притиском и сталним стресом који доноси живот у модерном друштву, недостаје вам осећај остварености и личне испуњености – време је за природу и одмор на планинском ваздуху.

Невероватно је моћно дати себи дозволу да будете то што јесте и знати ко сте заиста, поред свих оних улога које играте у друштву. Природу не занимају наше несигурности, она нас не оптужује да нисмо довољно добри или успешни. Напротив, одмор у брдима или успон на врх планине помаже нам да превазиђемо све оне стресне ситуације са којима се суочавамо у свакодневном животу и да пригрлимо идеју да смо добри и вредни.

Сваки успон на планину је тренинг самопоуздања

Управо када прихватимо себе такви какви јесмо ми јачамо самопоуздање и самопоштовање. Боравак у природи нам отвара срце и ум и помаже да пронађемо своју храброст и смелост. Боље самопоуздање је кључ сваког успеха и сигуран пут до личног раста и креирања живота какав волимо. Свако пешачење кроз пријатно и бесконачно лепо окружење је заправо тренинг којим градимо самопоуздање и храброст.

На тај начин успињање на Панчићев врх на Копаонику или Трем на Сувој планини није само узбудљива авантура за тело, већ постаје путовање до себе.

Природа – пауза за пуњење батерија

Време које проведемо на отвореном, под ведрим небом и међу дрвећем је драгоцено. Боравак на чистом ваздуху чини да се осећамо освежено и смирено дуго пошто сте вратимо у град и на посао. Осећај да пуцамо од енергије потиче од једноставне чињенице да природа има чудесну моћ да нас заустави и успори.

На планини добијамо прилику да застанемо и усредсредимо се уживање у садашњем тренутку. Ова лекција је веома важна, јер нас учи да будемо присутни, да се фокусирамо и тако напунимо батерије за повратак и нове изазове наше свакодневице.

У Јапану је развијена и посебна метода „shinrin-yoku“ или „урањање у шуму“, чији принципи почивају на идеји да шетња шумом терапетуски делује на ментално истрошен ум. Шумско купање или шумска терапија је саставни део званичне јапанске медицине од 80-их година 20. века. Сматра се да купање у свежем ваздуху побољшава квалитет живота, освешћује ум и доноси унутрашњи спокој.

Како планина позитивно утиче на ментално здравље
Фото: Pixabay, илустрација

Померање граница и излазак из зоне комфора

Природа је идеална сценографија за излазак из зоне комфора. Уколико се осећате уморно или као да стојите у месту и да не напредујете ни на једном животном пољу – шетња планинским пропланцима може вам помоћи да то промените.

Са освајањем сваког врха, упознавањем нових извора, истраживањем шума померамо сопствене границе, а у телу долази до стварања веће дозе ендорфина и серотонина – хормона среће. Када трчите кроз природу или једноставно пешачите, немате времена да размишљате о стресорима из свакодневног живота. Ум је усредсређен на стазу којом идете и циљеве које желите да остварите. Навала ендорфина је логична последица ових активности.

Природа нас учи о сопственој слободи

Још једна од важних лекција које нам природа несебично пружа јесте она о слободи. Савремено друштво је уређено тако да се често осећамо спутано и заробљено. Бројне обавезе на послу и код куће, рокови, извештаји, састанци део су нашег свакодневног распореда. У тишини шуме, далеко од ужурбаног света, можемо се ослободити свих тих окова и очекивања, забринутости и анксиозности.

Природа нас учи да су најједноставније ствари управо оне које имају невероватну моћ. Било да на планину крећете сами, са пријатељима или породицом, осећај да сте живи, слободни и растерећени неће изостати. Најбоље од свега је што нам је та слобода увек доступна и бесплатна. Све што треба јесте да изаберете хоћете ли провести дан на Копаонику, Голији или некој другој планини у вашој околини.

Планина може да постане наша животна учионица, уточиште и место које нам у сваком тренутку пружа бистар ум. Окружени зеленилом постајемо снажније, самопоузданије личности. Авантуре у шуми и на планинарским стазама обогаћују наш живот, чине нас зрелијим и смиренијим. На крају, оно што је сасвим сигурно, у природи постајемо срећнији и чувамо своје ментално здравље.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,861ПратилацаЛајкуј
4,536ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб