Особе са аутизмом и даље су изложене предрасудама, искључене су из друштва, па је стигматизација један од њихових највећих проблема.
Стигматизација је и даље обележје живота и свакодневице особа са аутизмом, изјавио је заштитник грађана Зоран Пашалић поводом 2. априла, Светског дана свесности о аутизму и навео да се не зна тачан број особа са аутизмом у Србији.
Пашалић је у писаној изјави навео да у Србији нису развијене специфичне услуге подршке које су потребне
особама са аутизмом како би у пуној мери биле укључене у заједницу.
„У великој мери је и даље раширено непознавање аутизма и начина на који се особама са аутизмом може пружити подршка у доношењу одлука и вођењу самосталног живота”, указао је Пашалић.
Он је нагласио да је потребно да се успоставе и развијају програми ране интервенције, услуге подршке у образовном систему, услуге у заједници и друге сервисе подршке адекватне потребама деци и одраслима са аутизмом, како би им се у потпуности омогућило пуно уживање права и слобода.
Kако је додао, око 90 особа са аутизмом збринуто је у две специјализоване установе, једној у Београду и једној у Шапцу, али тачан број особа са аутизмом у Србији није познат, јер још не постоји национални регистар лица оболелих од болести од већег јавно-здравственог значаја, у које се сврставају и особе са инвалидитетом.
Поводом обележавања Међународног дана свесности о аутизму чланови тима Националног механизма за превенцију тортуре данас су посетили Стационар за децу и омладину са аутизмом у Земуну ради сагледавања положаја особа са инвалидитетом на институционалном смештају и контроле рада установе, наведено је у саопштењу из кабинета заштитника.
Извор: mondo.rs