ВестиИзненадиће вас: Ево зашто је за здравље добро да вежбате празног стомака

Изненадиће вас: Ево зашто је за здравље добро да вежбате празног стомака

Млада жена се припрема за трчање
Фото: Getty Images, илустрација

Вежбање празног стомака може да има добар утицај на здравље, тврде стручњаци, а ево и зашто.

Нова студија је показала да вежбање празног стомака помаже људима да боље контролишу ниво шећера у крви, него вежбање после оброка. Њихово тело овако ефикасније користи инсулин, што је добро за здравље.

Осетљивост на инсулин и одржавање нормалног нивоа инсулина су важни зарад спречавања оболевања од дијабетеса типа 2 и неких других метаболичких стања.

У студији спроведеној у Бирмингаму учествовало је 30 мушкараца који су гојазни или имају вишак килограма, а подељени су у две групе. Током шест недеља, прва група учесника је доручковала пре тренинга, а друга група је доручковала после тренинга. Сви учесници су претходне вечери последњи оброк појели у 20 часова, а доручак је био шејк који садржи доста угљених хидрата.

Вежбање се сводило на вожњу бицикла три пута недељно у трајању од по 50 минута, а тренинге су надгледали стручњаци.

Мишићи учесника који су вежбали празног стомака боље су реаговали на инсулин, тј. били су осетљивији него они који су доручковали, па затим вежбали, показало је истраживање. То значи да им је била потребна мања количина инсулина да снизи ниво глукозе у крви.

Људима који имају ниску осетљивост на инсулин, односно инсулинску резистенцију, потребне су веће количине инсулина и могуће је да пате од дијабетеса. То такође може да буде индикатор за проблеме са повишеним крвним притиском и холестеролом.

„Ако сте осетљивији на инсулин, мање су шансе за развој дијабетеса типа 2. Када почне да се смањује осетљивост на инсулин, отвара се пут за дијабетес типа 2. Група учесника које је вежбала празног стомака била је осетљивија на инсулин, што је најупечатљивији резултат, с обзиром на то да су припадници обе групе скинули једнак број килограма”, истиче др Хавијер Гонзалес.

За крај, он поручује да промена времена уношења хране у односу на вежбање, односно доручак после тренинга, може позитивно да утиче на здравље.

 

Извор: mondo.rs

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,864ПратилацаЛајкуј
4,536ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб