ВестиИзлетници, чувајте се крпеља

Излетници, чувајте се крпеља

Породица ужива у пикнику, крпељ
Фото: Shutterstock, илустрација

С обзиром на то да нам се ближи лепше и толије време, барем по календару, многи ће већину свог време проводити напољу, сами или са породицом и пријатељима, уз роштиљ, пиће, музику — уживати у правом пролећном пикнику. Уживајте у природи, али чувајте се крпеља!

Уживање у природи, захтева и одређени опрез због крпеља који могу да преносу Лајмску болест.

Старија истраживања су показала да су у Србији 3 крпеља на њих хиљаду заражена бактеријом која преноси Лајмску болест.

У Заводу за биоциде и медицинску екологију кажу да организују стални надзор над крпељима на излетиштима и уређеним парковима, као и на обалама река, да је њихова бројност у марту била мала, али да је у априлу њихов број порастао.

Епидемиолог Соња Гиљача из Градског завода за јавно здравље појашњава да су природно станиште крпеља несређене површине са високом травом до један метар, збуновито растиње, шибље, шума.

Уколико одлазите у природу, време треба проводити на уређеним травнатим површинама, одећа да буде дугих рукава и ногавица, а препоручује се и кориштење репелената. По повратку из природе обавезно треба прегледати тело, посебну пажњу обратити на косу, а одећу ставити на прање.

Уколико се деси да се закачи крпељ обавезно се јавити лекару у дому здравља. Лекари кажу да, уколико је крпељ био заражен, први симптоми се јављају од првог до 30 дана.

Инфекција се препознаје по овалном црвенилу а може доћи и до повишене телесне температуре, болова у зглобовима, мишићима, умора, вртоглавице.

„Kрпељи нам преносе Лајмску болест која је инфективно обољење чији је узрочник бактерија Borrelia burgdorferi. Инфекција се искључиво преноси уједом крпеља који је заражен, а најчешће захвата кожу, али може и нервни систем, срце и зглобове”, поручује Соња Гиљача, епидемиолог

Гиљача каже да крпеља који се закачи на кожу никако пре вађења не треба премазивати алкохолом или ацетоном, што се често може чути у народу као препорука. Kрпељ се, наглашава, вади пинцетом без икаквог премазивања. Алкохол и ацетон изазивају повраћање код крпеља те уколико је заражен брже ће доћи до инфекције.

Уколико се јави црвенило обавезно се јавити лекару за помоћ. Лекар ће одредити антибиотску терапију у одређеној дози која се пије 21 дан и инфекција углавном пролази без последица.

 

Извор: mondo.rs

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,863ПратилацаЛајкуј
4,536ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб