ВестиИзашао је дуго очекивани Samsung Galaxy S10

Изашао је дуго очекивани Samsung Galaxy S10

Samsung Galaxy S10+
Фото: Samsung / Промо

Ова година је за компанију из Јужне Kореје изузетно важна, јер Samsung обележава значајнe јубилеје. Рецимо, прошло је 80 година, од када је Samsung од компаније, која је 1939. производила пиринач постала ово што је данас — гигант електронике. Прошло је и 50 година, од када је компанија почела да се бави телекомуникацијама, а 2019. година је важна и због оног по чему многи познају Samsung — Galaxy серија телефона заокружила је своју прву деценију и дочекујемо чак три  Galaxy S10 телефона у Сан Франциску.

У односу на Galaxy S9 телефон, субјективно, делује тање, лакше и чак и боље израђено. На упознавању нам је био модел у црној боји, која можда није најатрактивнија, али је свакако оставила утисак скупог и премијум телефона.

Можда је неко и очекивао да ће бити другачије, али Samsung није променио дизајн. Макар није применио нешто досад невиђено у свом портфолију. Рафиниран и премијум су речи, које описују  Galaxy S10, чији је екстеријер мешавина Galaxy линије и Note линије. Од прве је наследио облик екрана и „кривину”, а од S Pen серије четвртаст облик и врло танак профил.

Екран је, као и увек, вансеријски, савршено читљив и то из свих углова, врло светао и са много мањом кривином са стране, која готово делује да и није ту, али је присутна. Само модел Galaxy S10e нема закривљен екран, него је његов дисплеј раван. Екран телефона је растегнут од врха до дна телефона и у врху је смештена селфи камера са аутофокусом и могућношћу снимања 4K видеа, што је значајна новост и још увек је опција, коју не нуди ниједан други произвођач.

Екран  Galaxy S10 телефона је први на свету са HDR10+  технологијом, која омогућава изражајније боје, бољи контраст и једноставно — квалитетније гледање видеа. Ово ће бити прави хит за љубитеље стриминг сервиса, који су популарни и код нас!

Назад је, наравно нови систем од три камере, поред којег су блиц и сензори, међу којима и сензор откуцаја срца, нешто напреднији, него на претходним моделима. Samsung се није коцкао као конкуренти, па је аудио улаз од 3.5 милиметра и даље ту, а поред њега су USB Type-C и један од звучника, који су стерео (други је на горњем делу, код слушалице, слично Note 9 телефону).

Samsung је у Galaxy S10 ставио One UI, односно корисничко окружење засновано на Android Pie 9.0 систему, који је велики корак унапред што се организације менија тиче, као и лакоће коришћења. Не можемо на брзину да приметимо да ли има драстичних промена у односу на Note 9, који већ имамо са One UI системом и о којем смо већ писали, али верујемо да је Samsung применио нешто ново, о чему ћемо касније имати више речи, кад телефон дође на комплетан тест.

Скенер отиска прста је смештен испод екрана и базиран је на ултразвучној технологији, што значи да је скенирање прецизније, брже и може да детектује чак и мокар или прљав прст. Иако је ултразвучна технологија примењена по први пут на Samsung телефонима, скенер остаје у једној позицији — изнад HOME тастера и не може се пипати зарад откључавања било где по екрану. Машинско учење помаже већој безбедности уређаја и омогућава да телефон прецизније препознаје отиске са сваким новим скенирањем, притом скенирајући чак и бразде отиска, које се налазе на кожи прста. Ово не само да повећава ниво безбедности, него практично и онемогућава да телефон буде откључан било каквим репликама отиска прста, чак ни силиконским.

За ову нову технологију важно је напоменути и да ради у свим условима осветљења, што значи да неће бити проблема да откључате телефон ни у мраку, клубу или напољу ноћу.

„Hands on” дружење настављамо причом о ергономији, која је права ствар на овом моделу. Телефон је баш „компактан”, лако се држи и не клизи из руке, али су отисци прстију и даље ту и њих се нећемо решити још неко време. Kако је облик издужен и екран има мало закривљење, а Оne UI је тако конципиран, употреба је максимално поједностављена и смањује се могућност било какве грешке или испадања уређаја из руке.

Батерија овог телефона је, као и у претходним серијама запечаћена испод задњег стакла, капацитета је 3.400 mАh и омогућено је брзо пуњење бежичним и путем кабла. Овог пута Samsung Galaxy S10 бежично може да напуни и друге уређаје, рецимо Note 9, који подржавају такав тип пуњења. Samsung тврди да је батерија поменутог капацитета сасвим адекватна за све напредне опције.

Galaxy S10, као и друга два модела из серије, Galaxy S10+ и Galaxy S10e ће бити доступни у радњама и у интернет продаји од 8. марта ове године.

У Србији су доступни по препорученој малопродајној цени од 94.999 динара за Galaxy S10e (око 805 евра), 109.999 за Galaxy S10 од 128 GB (око 930 евра) и 143.999 динара за Galaxy S10 од 512 GB (око 1.220 евра), као и 124.999 динара за Галаxy С10+ од 128 ГБ (око 1.060 евра), 154.999 за Галаxy S10+ од 512 GB (око 1.315 евра), односно 198.999 динара за Galaxy S10+ од једног терабајта меморије (око 1.685 евра).

Наручивање унапред за Galaxy S10, Galaxy S10+ и Galaxy S10е почиње 21. фебруара. Kорисници који унапред наруче Galaxy S10 или Galaxy S10+, током одређеног периода, добиће бесплатно Galaxy Buds слушалице (у вредности од 17.999 динара, односно око 155 евра).

Samsung Galaxy S10 specifikacije:

• Ekran: 6.1 inča (15.5 centimetara), Dinamički AMOLED (3.040 × 1.440 piksela), 550 ppi, Corning Gorilla Glass 6 zaštita, 3D Touch opcija, Always-on, HDR10+,
• Čipset: Qualcomm Snapdragon 855 ili Exynos 9820 Octa
• RAM: 8 GB
• Interna memorija: 128/512 GB
• Kamera: trostruka, 12 MPx prva i varijabilni otvor blende f/1.5-f/2.4, OIS, PDAF, Dual Pixel, LED blic, HDR, hibridni fokus, 4K video, Druga 12 MPx f/2.4 telefoto, AF, OIS, 2x optički zum i treća ultraširoki objektiv f/2.2, 12 mm
• Selfi kamera: 10 MPx, f/1.9, dual video, Auto HDR, Dual Pixel, PDAF
• Baterija: 3.400 mAh, brzo punjenje bežično i kablom, bežično punjenje drugih uređaja
• Veličina: 149 × 70 × 7.8 milimetara
• Težina: 157 grama
• Operativni sistem: Android 9.0 Pie + Samsung One UI
• Veze: NFC, Samsung Pay (Visa, MasterCard), GPS, GPS-A, Glonass, LTE 4G, 3G, GSM, 3.5 mm audio (24-bit/192 kHz), Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth v5.0, A2DP, LE, aptX, USB Type-C + microUSB konvertor u paketu, USB Host
• Ostalo: AR Emoji, Stereo zvučnici AKG, IP68, microSD slot, Corning Gorilla Glass zaštita od grebanja i oštećenja, ultrasonični skener otiska prsta (ispod ekrana), skener lica, AKG slušalice u paketu…

 

Извор: mondo.rs

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,864ПратилацаЛајкуј
4,536ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб