Грчки научници, са Аристотеловог универзитета у Солуну, су изгледа успели да реше загонетку познату као „Memory Wall“, у оквиру своје најновије креације најбрже RAM меморије на свету.
Достизањем брзине од 10 Gb/s (што представља дупло већу брзину у односу на нормалну меморију), млади грчки научници су успели у ономе што није пошло за руиком глобалним технолошким гигантима. У овом подухвату је учествовало неколико доктора, професора и докторских кандидата са поменутог универзитета.
Christos Vagionas, научник и члан „ERAFOS” истраживачке групе, је истакао да би њихова иновација требало да буде корисна у суперкомпјутерима, који се користе од стране великих компанија широм света. Према његовим речима, обично је потребна деценија како би се технологија за суперкомпјутере омогућила мејнстрим корисницима.
Једна од главних препрека, са којима се компјутерска технологија суочава из године у годину, јесте да процесори повећавају своје брзине много већим интензитетом него што то чини RAM. Ово креира огроман јаз у перформансама рачунара, што је проблем који до сада још увек није решен.
Млади тим истраживача из Грчке је, након десет година научног рада, можда креирао иновацију која би могла решити овај глобални проблем на пољу рачунара. У будућности се очекују још боље перформансе и резултати, јер истраживачки тим намерава да изучава оптичке меморије са више меморијских ћелија које користе различите дужине светлосних таласа.
Извор: ellines.com