Државна секретарка у Министарству за бригу о породици и демографију Милка Миловановић Минић посетила је Бор, где је разговарала са градоначелником Бора Александром Миликићем о унапређењу демографских прилика у овом граду.
Миловановић Минић похвалила је град Бор, као један од шест градова који су укључени у пилот Програм за подршку породици који се ради са УНИЦЕФ-ом, да активно ради на побољшању демографске слике уз разне подстицајне мере.
„Стекла сам утисак, обилазећи градове у Тимочкој Крајини, да је унапређење демографске слике приоритет свуда. Министарство за бригу о породици и демографију, као стратешки орјентисано Министарство, у сарадњи са локалним самоуправама настојаће да мења демографски лош тренд, када је у питању природни прираштај. Наш задатак је да унапредимо демографску слику Србије и да заједно донесемо мере које ће допринети томе. Од градоначелника Бора добила сам информације о једном добром стратешком планирању који ће сигурно постићи резултат. Град Бор је један од шест градова пилот пројекта где се спроводи Програм за унапређење партнерства са породицом – програм одговорног родитељства. Морам да похвалим Град Бор који пружа подршку породицама да не остану само на једном детету, већ да рађају више деце. Уколико се наставе овакви демографски трендови, ускоро ће нас бити мање од 5 милиона у целој држави. Не смемо да дозволимо да се обистине те процене, већ морамо заједно да радимо на томе и да дођемо до свих наших грађана да пробудимо свест. Ево имамо и позитиван пример у Бору, где захваљујући добром вођењу града, имамо бољу демографску слику“, истакла је државна секретарка у Министарству за бригу о породици и демографију Милка Миловановић Минић.
Ове године 17% више умрлих него прошле године, а 594 беба је мање рођено за период од осам месеци, у односу на исти временски период од прошле године, додала је Миловановић Минић.
Наставићемо да радимо наредних година на програму подршке и развоја породице, поручио је градоначелник Бора Александар Миликић.
„Бор је град рударства и 21 нације, и Бор је увек разумео потребе друштва и човека. Породица је одувек била приоритет. Бор је један од градова где је највећи БДП по глави становника. Драго ми је што Бор део пројекта који ће омогућити да породица може да се развија и да буде на првом месту. Наставићемо да радимо наредних година на програму подршке и развоја породице. Ми ћемо наредних година одвајати све више средстава како би помогли породицама и стимулисали остале да се одлуче да стварају породице“, каже Миликић.
У Бору ће се ове године родити више беба него прошле године, рекао је Добрица Ђурић, члан Градског већа Бора за област друштвене бриге о деци, популациона политика и родна равноправност.
„Бор је поново постао град у којем људи долазе. За мере популационе политике издвајамо годишње 80 милиона динара. За незапослене породиље издвајамо 15.000 динара месечно годину дана, и мислим да је и то једна од значајнијих мера, поред једнократне новчане помоћи. Финансирамо и покушај вештачке оплодње, поред онога што плаћа Република Србија. Треће и свако наредно дете не плаћа вртић, јер Град Бор субвенционише 80% економску цену вртића. Прваци добијају поклон пакете, а око 1600 ђака од 1. до 4. разреда добија бесплатне уџбенике. У плану је изградња вртића у селу Злот и у другим деловима града, али и смањење листе чекања“, казао је Ђурић.
Поред Бора, у пилот пројекат Програма за подршку породици који се ради са УНИЦЕФ-ом, укључени су Врање, Ниш, Нови Сад, Нови Пазар и општина Палилула у Београду. Када то буде реализовано, у овај Програм биће укључено још 33 града и општина, и на тај начин до 2025. године доћиће се до тога да и у другим срединама буде дата подршка породицама и родитељству, закључено је данас на састанку у Бору.