Село Халово налази се североисточно од Зајечара и број око седам стотина становника. Преци данашњих Халовљана дошли су овде крајем 17. века, из Румуније. Тада се доселило неколико вишечланих породица, које су подигле насеље са десне стране Тимока, на месту званом Манастириште. Људи се претежно баве пољопривредом, сточарством и ратарством. Велики број мештана је на привременом раду у иностранству. Има доста деце и омладине. Међутим, оно на шта су мештани овог села и те како поносни, јесте Културно-уметничко друштво „Граничар” Халово, које чува традиционалне игре и песме из овог краја.
Културно-уметничко друштво „Граничар” Халово настало је средином 20. века. Ово културно-уметничко друштво данас броји око четрдесетак чланова у две фолклорне секције: дечија и омладинска фолклорна секција. КУД „Граничар” Халово предводе Дарко Демић и Давид Брјазовић, а са осталим члановима играју искључиво игре из Халова.
„Чувамо влашку традицију и културу и играмо кола која су се некада играла по селима и на игранкама у Халову. Бројимо око четрдесетак чланова у две фолклорне секције: дечија и омладинска фолклорна секција. Са нама у пратњи је и оркестар који свира на изворним инструментима. Играмо Стару влајну, Данц, Полоску и друга влашка кола. Што се тиче кореографије, играмо изворно, као што се некада играло. Мало је захтевније радити са децом, а што се тиче омладинске секције убацили смо игре које су се играле 1968. године. Врло је битно да на овај начин очувамо традицију Влаха, јер их је све мање и мање, а и деца да населеде традицију од својих предака”, истиче Давид Брјазовић, кореограф – КУД „Граничар” Халово.
Културно-уметничко друштво „Граничар” Халово јединствено је по томе што има свој оркестар, који свира на традиционалним инструментима. Међу њима је и Петар Динуловић из Халова, који више од четрдесет година чува влашку игру и песму кроз звук виолине.
„Од малена волим виолину. Имао сам од деде једну стару виолину, коју сам почео да свирам са девет година. Када ми се разбила та виолина, отишао сам у Зајечар да купим нову другу виолину када сам отишао у пензију. Тако до данашњих дана, свирам овде у КУД-у. Највише свирам влашке игре и песме, али наравно и српске”, рекао је Петар Динуловић, виолиниста – КУД „Граничар” Халово.
Једном годишње, овде се одржава манифестација „Халово у песми и игри”, када поред домаћина, своје игре презентују и друга културно-уметничка друштва са подручја града Зајечара. Сама манифестација и очување фолклора од великог је значаја за мештане Халова. Пре почетка програма, одржан је дефиле учесника и одиграно је заједничко коло у центру Халова. У богатом културно-уметничком програму, учествовали су КУД-ови из: Халова, Градскова, Дубочана, Великог Извора, Рготине, Звездана, Гамзиграда, Велике Јасикове, Шљивара, КУД „Никола Пашић” из Зајечара и инструменталисти из места Валакоње-Буково у општини Бољевац.
Овогодишњу манифестацију отворила је чланица Градског већа у Зајечару, Елена Матковић, истакавши да ове манифестације доприносе очувању културе и традиције овог краја.
„Наша локална самоуправа ће увек подржавати овакве манифестације и окупљања. Као што знате, ми готово у свим селима имамо овакве саборе и тако и треба, јер је ово прилика да се сви овако окупимо уз песму и игру. Одржавањем оваквих сабора, ми чувамо културу и нематеријално културно наслеђе. Такође, ово је и права прилика да се окупе млади људи и да на тај начин наша села живе”, казала је Матковић.
КУД „Граничар” Халово освојио је бројна признања, пехаре, награде, на разним манифестацијама. Такође, овај фолклорни састав карактерише и посебна народна ношња, која је оригинална ношња Халовљана.
„Имамо награде из 2022. године, од када смо Давид и ја преузели рад овог КУД-а. Највећа награда из те године била је у Валакоњу-Букову, то су ’Маркови дани’ и тамо смо освојили награду за свеукупне победнике фестивала. На истој манифестацији 2023. године били смо најбољи у кореографисаном фолклору. У Луки код Бора, 2024. године, такође смо били свеукупни победници фестивала. У Валакоњу-Букову, освојили смо ове године прво место у изворном фолклору и треће место у кореографији. У Доњој Белој Реци освојили смо неколико награда ове године, као и на многим манифестацијама на територији града Зајечара. Манифестација ’Халово у песми и игри’ је врло значајна за само село, али и за очување традиције и културе овог краја. Трудимо се да ту покажемо све што знамо, али зовемо и госте са стране. Наше културно-уметничко друштво издваја се по томе што ми играмо искључиво игре из Халова. Вратили смо игре из 1956. године”, поручио је Дарко Демић, кореограф – КУД „Граничар” Халово.
Праву вредност Културно-уметничког друштва „Граничар” из Халова представљају деца и омладина која се кроз фолклор баве очувањем културе и традиције. Такође су и најмлађи чланови овог КУД-а добијали награде.
„Свиђало ми се када сам видео како играју. Омиљене игре су ми Полоска, Стара влајна и Велики данц. Препоручио бих свима, јер свуда путујемо и упознајемо многа места”, рекао је Лазар Трановић, КУД „Граничар” Халово.
„Почела сам са пет година, а волим фолклор зато што волим да играм. Добила сам награду и диплому за најслађу девојчицу у фолклору и зато што најбоље играм”, каже Теодора Василијевић, КУД „Граничар” Халово.
„Почео сам да играм, јер ми се свидело како остали играју. Омиљена игра ми је Стара влајна. Свима бих препоручио фолклор због дружења”, каже Давид Влајковић, КУД „Граничар” Халово.
„Кренула сам да играм зато што тата игра, па сам почела и ја. Омиљене игре су ми Стара влајна и Полоска”, рекла је Софија Брјазовић, КУД „Граничар” Халово.
До неких нових пехара и награда, чланови КУД-а „Граничар” наставиће и у будућности вредно да раде на очувању нематеријалне културне баштине Халова.
Овај медијски садржај суфинансиран је од стране Града Зајечара. Ставови изражени у подржаном медијском пројекту, нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.