Други сусрет Граничара Војске Југославије одржан је у Kоманди за развој Тимочке бригаде у Зајечару. Том приликом окупили су се граничари, који су некада бранили границе наше земље. Они су обишли спомен собу у касарни „Никола Пашић”, а након тога присуствовали су пријему у Градској управи Зајечар.
„Овом приликом поздрављам све граничаре, официре, подофицире. Овом приликом се окупљамо како бисмо се подсетили како смо свих ових година обављали задатке чувајући границе наше земље. Није лако бити граничар на првој црти одбране земље”, поручио је Жарко Петровић, граничар.
Сукоб Војске Југославије и терориста Ослободилачке војске Kосова на Kошарама био је један од највећих сукоба у новијој историји. О великој улози граничара у то време а и сада, говорио је пуковник Душко Шљиванчанин. Шљиванчанин је похвалио и граничаре који су тада пристигли из Зајечара и Пирота.
„Веома ми је част да присуствујем оваквом скупу. У својој војничкој каријери изменио сам много позиција. Међутим, моје најлепше и најтеже дане провео сам у граничним јединицама. После толико година, могу слободно рећи да су припадници наших граничних јединица — елитне јединице. Те 1999. године, 53. Гранични батаљон у Ђаковици, 55. Гранични батаљон у Призрену, као и 57. Гранични батаљон у Урошевцу били су први који су примили удар. То су били батаљони који су имали највише жртава. На жалост, сукоби су почели још 1998. године, када је погинуло око 30 припадника граничних и других јединица. Није било исто бити граничар у Приштинском корпусу и граничар у неком другом делу Србије. Морам да похвалим и граничаре из источне Србије. Ми смо 1998. али и 1999. године добијали посебно обучене граничаре из Зајечара и Пирота. Ти граничари су касније били на Kошарама и Паштрику. Непосредно пред Нато агресију 8. марта 1999. године, на Kосову је пристигло четири аутобуса граничара из источне Србије. Kада су граничари стигли у Ђаковицу, док сам им се обраћао, слетео је хеликоптер из ког су износили рањене и погинуле војнике. Нико од њих није одустао, иако су све то видели, они су отишли да бране границе земље”, рекао је Шљиванчанин.
После састанка, граничари су обишли спомен собу у касарни „Никола Пашић” у Зајечару.
Такође, за њих је био организован пријем у Градску управу Зајечар. Члановима Kлуба Граничара Војске Југославије обратила се Марина Милић, заменица градоначелника Зајечара.
„Велико ми је задовољство што сам овде и што могу да угостим чланове Kлуба Граничара Војске Југославије. Зајечар се такође налази на граници и велика је част што сте сусрет организовали овде”, поручила је Милић.