Сваке године се широм света пре времена роди приближно 15 милиона беба. У првим недељама живота будући развој превремено рођене деце је под високим ризиком од морталитета док специфично окружење у јединицама интензивне неонаталне неге и ограничен контакт са родитељима омета будући соматосензорни и социјални развој у каснијим месецима живота.
Последица превременог рођења највећи број деце прати кроз читав живот услед појаве удружених сметњи које ометају раст и развој. Превремено рођење дониси сметње у моторичком и когнитивном функционисању. Јавља се повећан ризик од поремећаја у пажњи и понашању, храњењу и гутању, као и сметње и поремећаји у развоју говора и језика, а касније и поремећаји читања, писања и рачунања. Честа је анксиозност и депресија услед моторичких ограничења и ограничених социјалних интеракција.
У свакодневној логопедској пракси се највећи број ове деце касно укључује у третман. Период око треће године постаје забрињавајућ за родитеље услед изостанка говора или његове оскудности и неразумљивости за ширу социјалну средину, слабијег разумевања и измењених образаца комуникације неретко са повишеном фрустрацијом. Тада више не говоримо о раној стимулацији већ о рехабилитацији јер код детета постоје ограничени генерализовани облици комуникације без даљег ширења говора и језика.
Циљ ране стимулације са друге стране јесте активно праћење говорно-језичког развоја, обука и подршка родитеља, али и стимулација беба и деце како се не би пропустио критичан период за развој одређених функција.
Укључивање детета у најранијем узрасту у логопедску стимулацију и „вођење“ родитеља кроз процес развоја омогућава правилан развој невербалних и вербалних аспеката говора и језика, одабир одговарајућих потпомогнутих техника комуникације, ако је и где је то неопходно, као и изградњу позитивних образаца социјалних интеракција. На тај начин се користе пуни потенцијали детета и оснажују капацитети који несумњиво постоје у сваком од њих, како би се умањили ефекти последица „рода које су прерано пожуриле“.
Уколико желите мишљење или консултацију стручњака на ову и сличне теме, лекари различитих специјалности свакодневно су вам доступни на ДокТок платформи за бесплатне здравствене консултације. Ту можете да закажете своју консултацију и решите недоумице које имате без одласка у здравстену установу.
Пише: Јована Јањић, дипломирани дефектолог-логопед