COVID-19 је присутан у нашој популацији скоро годину дана, а стручњаци и даље откривају његове принципе деловања, али и потенцијалне последице које оставља. Трећина пацијената који су прележали COVID-19 инфекцију пријавило је да су приметили значајно опадање косе, чак и неколико месеци након инфекције, док преко половине тврди да је дошло до промене у изгледу и квалитету њихове косе.
Опадање косе након инфекције корона вирусом се одиграва по принципу Телогеног ефлувијума, када коса одједном креће да опада, углавном у праменовима, а то најчешће примећујемо након туширања или током чешљања. За овај тип опадања косе углавном се везује стресни догађај, након чега, најчешће два до три месеца, долази до приметног губитка косе. Верује се да су стрес целокупног организма, али и борба организма са инфекцијом, као и температура основни разлози због којих долази до ове појаве.
У нормалним околностима дневно изгубимо 50–100 длака и то се сматра физиолошким. Све преко тога указује да је дошло до патолошког опадања косе. Уколико приметите да је број длака које дневно губите све већи сваког дана, примећујете печате без косе, имате црвенило или иритацију на поглавини, право је време да посетите свог дерматолога. Иако је тежак губитак косе након ковид инфекције заступљен у малом проценту, већина случајева се класификују као лаки или средњи који спонтано прођу након шест до девет месеци, а коса се полако враћа у првобитно стање, не треба занемарити ово стање.
Не треба заборавити да постоји много других органских разлога зашто коса може да опада, од хормонских дизбаланса, преко нутритивних дефицита, до разних хроничних болести и стања. Управо због тога ваш лекар мора да искључи све ове разлоге и да вам да адекватну општу или локалну терапију. Поред овог типа лечења доступне су и многобројне методе подстицања раста косе, као што су ПРП, мезотерапија и микронидлинг.
Како бисте спречили или ублажили опадање косе након ковид инфекције, прво је битно да пратите своју косу на дневном нивоу. Избегавајте ношење гумица за косу и прављење крутих фризура, најбоље је косу везати лаганом шналом или је оставити да слободно пада. Избегавајте било коју врсту агресивног стилизовања, која подразумева повлачење и чупање косе, али и прекомерну употребу топлоте. Користите шампоне који у себи садрже комплексе за регенерацију и подстицање раста косе. Важно је да једете храну која је богата витаминима и минералима, а посебно су значајни витамин Д, цинк, аминокиселине, биотин, комплекс Б витамина, омега 3 масне киселине. Уколико знате да је ваша исхрана у овим микронутритијентима дефицитарна, можете користити и суплементацију у договору са вашим лекаром. Масажа темена уљима на бази рицинуса може да помогне регенерацију, али и квалитет косе.
Уколико желите мишљење или консултацију дерматолога, они су свакодневно доступни на ДокТок платформи за бесплатне здравствене консултације, као и лекари многих других специјалности. Ту можете потражити др Јовану Мајсторовић или њене колеге и решити недоумице које имате без излагања ризику одласка у здравствену установу.
Пише: др Јована Мајсторовић, др медицине, специјализант дерматовенерологије