Доделом награда лауреатима вечерас је завршен 12. Позоришни фестивал за децу „ЗајеЧАР”. Стручни жири Фестивала у саставу Ана Бретшнајдер – председник, Милош Танасковић – члан и Марија Станковић – члан, донео је одлуку да представу „Дванаесто море” Позоришта лутака Ниш прогласи најбољом на Фестивалу.
У образложењу се истиче: „Најјачу симболику управо пријатељства, измаштаних светова и многа не тако лака питања донела нам је представа ’Дванаесто море’ Позоришта лутака Ниш, у режији Бориса Тодоровића коју жири проглашава најбољом представом Фестивала. Тихо и ненаметљиво водила нас је кроз проблеме одрастања и схватања овог суровог света у коме су пријатељи главни ослонац.”
Награду је од директора Фестивала Милоша Ђуричића примила директорка Позоришта лутака Ниш Милица Радуловић.
За најбољу глумицу 12. Позоришног фестивала за децу „ЗајеЧАР” жири је прогласио Теодору Ристовски из Позоришта „Бошко Буха” из Београда, која је такође примила награду. У образложењу се каже: „У ритмички разнобојној игри, богата у сценском покрету, приказана Аждаја Теодоре Ристовски у представи ’Чардак ни на небу ни на земљи’, помогла нам је да схватимо да не смемо бити лаковерни кад је такав јунак у питању.”
Награда за најбољег глумца Фестивала додељена је Николи Станковићу из Народног позоришта Приштина.
„Свештеник Фроло у представи ’Звонар Богородичине цркве’ заборавио је на љубав и пријатеље, иза истрајне намргођености и строгости успешно је сакрио усамљеност и жељу за прихватањем коју је уз опроштај добрих људи добио. У таквом снажном и надахнутом тумачењу Никола Станковић добија награду најбољег глумца Фестивала.”
Стручни жири Фестивала доделио је специјалну награду Крушевачком позоришту за колективну игру за представу „Капетан Џон Пиплфокс”.
Најбоља представа по избору публике, са просечном оценом 9,80 је „Звонар Богородичине цркве” Народног позоришта Приштина.
Гласови публике:
9,80 – „Звонар Богородичине цркве”, текст: Виктор Иго, режија: Дејан Цицмиловић, продукција Народно позориште Приштина;
9,60 – „Капетан Џон Пиплфокс”, текст: Душан Радовић, адаптација и режија: Александар Пејаковић, продукција: Крушевачко позориште;
9,10 – „Чардак ни на небу ни на земљи”, текст: Ана Ђорђевић, режија: Јана Маричић, продукција: Позориште „Бошко Буха” Београд;
6,10 – „Дванаесто море”, текст: Игор Коларов, режија: Борис Тодоровић, продукција: Позориште лутака Ниш.
У част награђених потом је одиграна премијера представе зајечарског театра „Алиса у земљи Оза” по тексту и у режији Оливере Викторовић Ђурашковић. Најмлађа публика и њихови пратиоци уживали су у овој дивној представи, нарочито у музичким композицијама Војислава Савића, поистовећавали се са ликовима, активно учествовали у овом интерактивном комаду и често глумце награђивали аплаузом. Иако представа није била у конкуренцији за награде, публика је и њу оцењивала. Колико им се комад допао потврђује и то што је просечна оцена 9,80, колико је добила и најбоља представа Фестивала по избору публике, што потврђује да ће представа имати дуг и успешан живот.
Према речима редитељке Оливере Викторовић Ђурашковић, „Алиса на путу за Оз” је прича о девојчици Алиси која се упутила на далек пут, чак у земљу Оз како би Великом чаробњаку из Оза пренела жеље и питања својих другара и вршњака. Алиса на путу пролази кроз краљевство Свезнајућег Краља и Радознале Краљице на чије питалице мора тачно одговорити како би наставила свој пут. Среће Мачка у чизмама који је остао без својих чувених чизмама и обећава му да ће замолити чаробњака да му поклони нове црвене чизмице. Упознаје нове другаре и пријатеље којима је потребна помоћ, Лименка коме недостаје срце, Страшка коме недостаје мозак, Лавића коме недостаје храброст и Зеку који који стално жури а никако да стигне на време. Лименко, Страшко, Лавић и Зека настављају пут заједно са Алисом како би јој помогли, чували је и заштитили, али и пренели своје жеље Великом чаробњаку. Сви заједно настављају пут и пролазе кроз зачарану шуму зле, прљаве вештице. Њихово заједништво и пријатељство им помаже да савладају злу и врло моћну Вештицу и сви заједно стигну до Великог чаробњака из Оза.
Ова представа говори о томе колико је важно имати пријатеље јер са пријатељима си много јачи и можеш савладати и највеће зло, уз помоћ пријатеља можеш открити да у теби има много квалитета за које ниси знао, уз помоћ пријатеља стећи ћеш и нове квалитете.
Зато им Велики чаробњак каже: „Другарство је важно! Уз помоћ другара, пријатеља и оно што се чини немогућим може постати могуће и стварно! А ја Велики чаробњак из Оза увек ћу бити ту да одговорим на ваша питања и да вам помогнем да остварите све своје жеље! Зато пођимо заједно даље у авантуре кроз свет снова и маште!”
Глумица Марија Станковић која глуми Алису презадовољна је како су деца прихватила њен лик, али и представу у целини: „Видим да су деца јако задовољна и то некако баш испуњава. Осећам се весело после премијере ове представе. Одушевљена сам реакцијом деце. С обзором на то да је ова представа синергија ’Алисе у земљи чуда’ и ’Чаробњака из Оза’, у лик Алисе донекле сам убацила и неке карактеристике Дороти, али у суштини сам се више везивала за текст – она је јако храбра, јако дружељубива, искрена особа тако да је било свакако занимљиво истраживати је.”
Поред Марије Станковић у представи још играју:
Краљица, Вештица: Наташа Петровић
Велики чаробњак из Оза: Предраг Грбић
Мачак, Лав: Бранислав Мијатовић
Лименко: Габријел Бећаревић
Страшко: Ана Бретшнајдер
Зец, Краљ: Милош Танасковић
Обраду и дизајн звука потписује Душан Пурешић, а на гитари је свирао Никола Милошевић
Сценограф: Мирко Стокић
Инспицијент: Сања Митић Јеленковић
Видео-пројекција: Душан Пурешић
Избор костима: Мирјана Станојевић и Горица Илић
Инспицијент: Сања Митић Јеленковић
Суфлер: Марија Ристић
Мајстор светла: Драган Марковић
Мајстор тона: Душан Пурешић
Реквизита: Жељко Шоршокановић
Декоратери: Бобан Симоновић, Златко Голубовић, Никола Ранђеловић, Бора Богдановић
Столарски радови: Миодраг Марковић
Шминка: Николија Крстић