Око 29.000 рудара широм Србије обележава 6. август – Дан рудара. Због богатих налазишта руда и минерала, највеће стране, али и домаће рударске компаније заинтересоване су да инвестирају у Србији. У наредној деценији, процењује се у држави, улагања у руднике и геолошка налазишта могла би да достигну и три милијарде долара.
Рудари због епидемиолошких мера свој дан први пут не обележавају свечано, а све манифестације су отказане.
Просечна зарада у рудницима је око 60. хиљада динара, док рудари у јамама могу да зараде до 80–90 хиљада. Рудници запошљавају око 3.500 радника, преко 1.800 ради у јамама.
Рудари ће овај дан искористити да још једном затраже боље услове, већу зараду, безбедност и заштиту на раду.
Дан рудара се, иначе, обележава у знак сећања на 6. август 1903. када је у Сењском руднику, првој и најстаријој јами у земљи, која је сада у саставу Рембаса, почео штрајк због лоших финансијских и радних услова рудара. Штрајкачи су се тада изборили за бољи положај и скраћење радног времена.
Непосредан повод штрајку у Сењском руднику те године, пола века након проналаска и почетка копања угља у Сењу, било је „отпуштање са посла тројице радничких активиста“.
За девет дана штрајка, наводе хроничари тог времена, рудари Сењског рудника су „изборили повратак на посао двојице отпуштених радника, скраћење радног времена и бесплатан олај за осветљење“.