„Срцем против НАТО агресије” назив је манифестације која је одржана у Зајечару поводом 23. годишњице бомбардовања СР Југославије 1999. године.
У Полицијској управи у Зајечару одржан је састанак, на ком су присуствовали представници Независног синдиката полиције КЦ Зајечар, Удружења ветерана ПЈП и представници херојске 549. моторизоване бригаде „Цар Душан Силни”, чланови породице погинулих припадника полиције, представници Градске управе Зајечар и Зајечарског управног округа.
Присутнима су се на састанку обратили начелник Одељења полиције ПУ Зајечар пуковник Светислав Николић, пензионисани потпуковник полиције и представник Удружења ветерана ПЈП за подручје Тимочке Крајине Младен Шипка, као и председник Независног синдиката полиције КЦ Зајечар Игор Стојадиновић.
„Захваљујем се организаторима што су успели да реализују ову манифестацију која нас подсећа на тужне успомене из прошлости. Оваква окупљања су битна да нас подсете шта смо све преживели, а када знамо ко смо и шта смо све прошли, градићемо бољу будућност. Похвалио бих организаторе у име начелника ПУ Зајечар генерала Богољуба Живковића за све оно што су припремили како би се ова манифестација одржала. Морам да нагласим, да је Полицијска управа Зајечар увек на располагању свима шта год буде требало”, истакао је Николић.
„Посебне јединице полиције Министарства унутрашњих послова Републике Србије на Косову и Метохији, нису се бориле против албанског становништва, као што хоће да нам припишу. Ове јединице су се бориле против сепаратиста, косовских Албанаца, против припадника самопроглашене Ослободилачке војске Косова. Из састава 36. и 86. одреда, који су били формирани на подручју ПУ Зајечар и Бор, погинуло је 10 полицијских службеника, седам полицајаца и тројица старешина. За време бомбардовања, погинуло је између 1.300 и 3.500 људи и деце, а процењује се да је рањено око 12.000 људи”, подсетио је Шипка.
„Србију нису сломили и Србија је тада кренула напред. Одајемо почаст на овај начин свим жртвама НАТО бомбардовања, како цивилима, тако и нашим јунацима војницима и полицајцима који су херојски бранили нашу отаџбину и дали своје животе”, поручио је Стојадиновић.
Након састанка у ПУ Зајечар, одржана је церемонија полагања венаца и цвећа на Спомен-обележје испред ПУ Зајечар и на „Спомен-обележје жртвама Нато агресије” испред Војног одсека.
Венце и цвеће положиле су делегације Удружења ветерана ПЈП и представници херојске 549. моторизоване бригаде „Цар Душан Силни”, Полицијске управе Зајечар, Независног синдиката полиције КЦ Зајечар, представници Градске управе Зајечар, Зајечарског управног округа, борачких удружења и породице погинулих.
Такође, у Храму Рођења Пресвете Богородице у Зајечару служен је парастос свим погинулим припадницима Одреда ПЈП на подручју Косова и Метохије, а у зајечарском позоришту одржана је свечана академија.
Поред осталих, на свечаној академији обратили су се представници Независног синдиката полиције КЦ Зајечар, Удружења ветерана ПЈП и представници 549. моторизоване бригаде „Цар Душан Силни”.
„Током 1968. године у Призрену је формирана 549. Група за развој територијалног пешадијског пука који би се мобилисао у рату. Након демонстрација на Косову и Метохији исте године постаје 549. Група за развој лаког пешадијског пука. У току 1975. године формира се 549. Пешадијски пук чији је 2. Пешадијски батаљон био у Пећи. Надаље, 1981. године, 549. Пешадијски пук преформиран је у 549. Пешадијску бригаду. Током 1988. године промењен је статус јединице, која постаје 549. Пролетерска пешадијска бригада. У току 1990. године постаје 549. Моторизована бригада. Припадници 549. Моторизоване бригаде дочекали су спремно 1998. годину када је дошло до првих сукоба са терористичким бандама. Бригада је више пута спречила прелазак банди и неутралисала лица која су пружала отпор и запленила доста наоружања и војне опреме. Та година је остала упамћена и по томе што је Бригада у сарадњи са Посебним јединицама полиције угушила побуне терористичких банди”, рекао је Жељко Поповић, делегат Удружења ветерана 549. Моторизоване бригаде „Цар Душан Силни”.
У име Удружења ветерана ПЈП подељене су и плакете за изузетан допринос, афирмацију, помоћ и подршку, а признања су уручена: општинама Бољевац, Сокобања и Кладово, граду Зајечару, Независном синдикату полиције, Епархији тимочкој, зајечарском позоришту, Специјалној болници у Гамзиградској Бањи, ординацијама „Medscan Diagnostic” и „Magnet Medic” Ниш, Црвеном крсту Зајечар, поликлиникама „Паунковић” Зајечар и „Alfacor” из Књажевца и многим другима.
У фоајеу зајечарског позоришта отворена је изложба фотографија полицијског ангажовања на пословима заштете суверенитета и територијалног интегритета Републике Србије, као и изложба униформи и других експоната које су користили припадници Посебних јединица милиције и полиције.