ВестиЧланови зајечарског „Дечијег центра” једини представници Србије на Међународној конференцији у Бриселу

Чланови зајечарског „Дечијег центра” једини представници Србије на Међународној конференцији у Бриселу

„Дечији центар” Зајечар — Учешће на Међународној конференцији „Еразмус+” — Прес-конференција

Матеја Вршка и Никола Трајковић, чланови „Дечијег центра” у Зајечару, учествоваће на Међународној конференцији „Future Erasmus and European Solidarity Corps Stakeholder Event”. Конференција ће бити одржана од 28. до 29. јануара 2020. у Бриселу.

Они ће представити резултате пројекта „Млади против корупције” на коме су радили пре две године.

Матеја Вршка — члан „Дечијег центра” Зајечар

„Пре две године, преко ’Еразмус’ Фондације ’Темпус’, урадили смо пројекат који се тицао корупције, звао се ’Млади против корупције’. Пројекат је имао за циљ да освести младе о проблему корупције, да их упозна са основним терминима корупције, као и са превентивним средствима које држава може да користи у борби против корупције. У оквиру тога, ми смо организовали камп у Доњем Милановцу. Ту су били чланови ’Дечијег центра’, а то смо урадили у сарадњи са Хрватима из Организације ’Статус Е’. На том кампу, који је трајао девет дана, снимили смо и неколико видео клипова, који је требао да представи ситуацију, како у Србији, тако и у Хрватској по питању корупције. Пројекат је добио добре оцене. На сваких седам година организује се окупљање свих учесника, који су радили на разним ’Еразмус’ пројектима. Из Србије смо ми једини представници. Учешће на тој конференцији има за циљ да нас едукује, како би то помогло у даљем писању пројеката”, каже Матеја Вршка.

Из зајечарског „Дечијег центра” су поносни што ће њихови чланови учествовати на оваквој конференцији.

Селена Ристић Витомировић — председница „Дечијег центра” Зајечар

„Ми смо јако поносни што су они једини представници из Србије, уз Петра Кецмана, кординатора програма Фондације ’Темпус’. Ми смо у процени пројеката ’Еразмус+’ заузели високо друго место, од шест пројеката који су прошли”, поручила је Селена Ристић Витомировић, председница „Дечијег центра” у Зајечару.

Зајечарски „Дечији центар” неколико месеци ради и на пројекту који се бави темом одрживог развоја и његовог значаја за младе.

Никола Трајковић — члан „Дечијег центра” Зајечар

„Крајем прошле године конкурисали смо за пројекат који има тему одржив развој и његов значај за младе. Тај пројекат повезује више тема, између осталог, бави се и темом родне равноправности. Радимо то заједно са организацијом ’Женски лоби’ из Македоније. Пројекат ће се реализовати од 22. до 31. јула. Бићемо смештени на Старој планини. Крајњи резултат пројекта биће кратки документарни филм о грађанском активизму, односно активизму мештана Раките, шта их је покренуло на целу причу. Пројекат је намењен младима од 15 до 20 година, а окупиће 40 младих људи из Зајечара и Скопља”, рекао је Никола Трајковић.

„За нашу организацију је ово јако важно, јер наше учешће и видљивост кроз ’Еразмус’ програме није само везано за Србију, него за читав регион”, додала је Селена Ристић Витомировић.

У овој години, „Дечији центар” очекују многи пројекти. На пројекат „Женски потпис”, који је рађен протекле две године, сада се надовезује нови пројект „Срп, чекић и штикла”.

„Пројекат је везан за тему одрживог развоја и родне равноправности и започет је октобра 2019. године студијским путовањем у Новом Пазару. То смо радили заједно са девојкама из Призрена, Новог Пазара и Зајечара. Мисија ’Дечијег центра’ је да што више учини видљивим проблем девојака и жена, па је ’Срп, чекић и штикла’ прича о транзицији и времену које обухвата живот наших бака, мајки и садашњих тинејџерки. Основни циљ пројекта је да се установи да ли је слобода некада била већа или је то видљивије сада и колико је слобода по питању родне равноправности и могућности запослења данас више остварива. Прикупљаћемо приче бака, мајки и девојака. Након тога ћемо приче искористити за сценарио, а онда урадити представу која ће бити одиграна у Зајечару и још неким градовима у Тимочкој Крајини. Свако играње представе пратиће изложба фотографија од којих ћемо касније направити филм”, истакла је Ристић Витомировић.

У сарадњи са Балканском мрежом за локалну демократију из Скопља, током 2020. године, реализоваће се и пројекат на тему „Културе сећања”. Ради се о причи о културном наслеђу Скопља, Призрена и Зајечара.

„’Центар за примењену историју’ са десет градова Србије ради програм под називом ’Мапирање места сећања од 90-их година то данас’, а ’Дечији центар’ из Зајечара је укључен у то. Сваки од градова у својој локалној заједници мораће да открије пар тих сећања, која могу бити и физичка, попут споменика или невидљива сећања попут имена неких институција које више не постоје. Циљ је да буде испричана прича о томе шта се десило и зашто је то заборављено”, казао је Никола Трајковић.

Чланови зајечарског „Дечијег центра” последње две недеље добили су позиве за учествовање у бројним пројектима у Кракову у Пољској и у Кутини у Хрватској. У Пољској ће бити речи у пројектима који су везани за чист ваздух и младе, а други пројекат односи се на оснаживање младих у домену демократије. У хрватском граду Кутини биће речи у пројекту за социјалну инклузију и музику.

У оквиру пројекта „Мрежа младих против корупције”, који је „Дечији центар” радио са организацијом „Свет речи” из Велике Плане, у Зајечару су одржане радионице у Гимназији и Економској школи. Такође, 9. децембра 2019. године, „Дечији центар” је на Тргу ослобођења у Зајечара организовао перформанс на Дан борбе против корупције.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,864ПратилацаЛајкуј
4,536ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб