Стручњаци из Тимочке Крајине разговарали су о одрживом развоју у овом региону на конференцији коју је у Зајечару организовала Београдска отворена школа, у сарадњи са партнерима окупљеним око Платформе Одрживи развој за све.
Једна од тема био је рурални туризам као прилика за економски развој овог региона. Поред тога, експерти су говорили о могућности усклађивања жаштите животне средине и економског раста и развоја, као и о образовању за будућност младих у овом делу Србије.
„Тимочка Крајина је богата обновљивим и необновљивим сировинама. У овом тренутку пред нама је велики изазов: како остварити наизглед супростављене циљеве – обезбедити економски развој уз санацију загађења, заштиту животне средине и побољшати квалитет живота да би становници остали на овим просторима. За то је потребно знање, ангажовање и труд на националном и локалном нивоу. То дугујемо себи и будућим генерацијама“, истакао је Топлица Марјановић из Друштва младих истраживача Бора.
Догађај је омогућио покретање дебате о локалним изазовима у области заштите животне средине, економије и социјалне политике и подстакао дијалог међу грађанима Бора, Зајечара и Књажевца о томе у каквој је вези Агенда 2030 као глобална стратегија са квалитетом живота грађана у овом региону.
„Главни инвестициони потенцијали региона су туризам и прехрамбена индустрија – наши људи увек ће вас дочекати раширених руку и према вама се односити фер. Ипак, важно је и да све активности базирамо на очуваној природи. Управо је природа један од најважнијих ресурса којим Источна Србија обилује на својих 713.000 хектара“, рекао је Владан Јеремић, директор Регионалне агенције за развој источне Србије.
Поред ових приоритета, нормализација образовно-васпитног система након пандемије и имплементација дуалног модела образовања тренутни су циљеви школа у Источној Србији.
Директор Техничке школе у Зајечару, Горан Станковић, нагласио је да образовање мора да буде на првом месту, као и да постоји блиска сарадња са наставницима и учитељима из Бора и Књажевца, будући да заједничким снагама раде на пружању подршке младима.
Окупљени грађани и експерти усагласили су се да је кључ успеха у успостављању регионалног приступа приликом решавања изазова у области заштите животне средине, као и економских и социјалних питања – јер су три поменуте области саставни део Агенде 2030 Уједињених нација.
У питању је концепт одрживог развоја, односно модел развоја који подразумева економски напредак који не угрожава животну средину и подстиче једнакост међу људима. Такав развој је оптималан, јер не штети једној димензији развоја на рачун друге.
Конференцију под називом „Сарадњом до одрживог развоја на локалном нивоу – Бор, Зајечар и Књажевац” организовала је Београдска отворена школа, у сарадњи са партнерима у оквиру Платформе Одрживи развој за све, коју подржавају Владе Швајцарске и Немачке, а спроводи Немачка организација за међународну сарадњу (ГИЗ).