Струковно удружење за саобраћајно и урбанистичко планирање „Сигурне стазе” из Бора покренуло је мобилну и wеб апликацију „Приступачност – Бор” за особе са инвалидитетом на територији града Бора.
Упутство за коришћење апликације можете погледати у видео прилогу:
Мобилна и wеб апликација омогућује преглед, унос и измене података од стране грађана, чиме се пружа могућност особама са инвалидитетом и свим грађанима Бора да обележе локације на карти, додају фотографије, поставе опис и дају своје предлоге у циљу побољшања приступачности урбанистичке и саобраћајне инфраструктуре на територији града Бора.
„Да се на овај начин омогућује особама са инвалидитетом да активно и директно учествују у урбанистичком уређењу града и да њихов глас и проблеме чују доносиоци одлука у ГУ Бор, док доносиоце одлука (ГУ Бор, Одељење за урбанизам ГУ Бор, Управљач пута на територији града Бора, Одељење за инспекцијске послове ГУ Бор, ПУ Бор, Савет за безбедност саобраћаја града Бора итд.) обавезује да одговоре на постојеће проблеме и омогуће приступачност саобраћајне и урбанистичке инфраструктуре особама са инвалидитетом”, поручују из Сигурних стаза.
„Захваљујући цроwд-соурцинг компоненти наше апликације, географски информациони системи могу ефикасно да послуже као недвосмислено средство комуникације између свих актера у сфери саобраћајног и урбанистичког пројектовања, као и у двосмерној комуникацији струке и ‘политике’, уз активно укључење грађана”, наглашава Јовић, дипл. просторни планер и члан пројектног тима.
Из Удружења су нагласили да доносиоци одлука из Градске управе у Бору нису подржали овај пројекат и да немају довољно свести за проблеме које грађани Бора имају са видљивим и невидљивим инвалидитетом, али и да се надају да ће се то овим пројектом променити.
„Захваљујући ГИС-у (географски информациони системи) развили смо савремену методологију прикупљања и обраде података на основу које смо вршили различите анализе свих прикупљених просторних и атрибутативних сетова података, конверзију у формате неопходне за wеб и мобилни приказ, дизајнирање, као и израду wеб интерактивне мапе. Такође, смо радили рекогносцирање, снимање, прикупљање и конверзију свих добијених сетова података са терена у дигитални облик, погодан за даљу обраду и анализу у ГИС софтверу. Другим речима, ГИС нам омогућава управљање и уређење простора који се фокусира на човека и окреће стварним захтевима и потребама које имају крајњи корисници”, рекао је Велић, менаџер пројекта.
Предвиђена crowd-sourcing (прикупљање података од стране грађана) компонента ове јединствене апликације је замишљена са основним циљем додавања фотографија од стране грађана за већ постојеће елементе који се налазе на wеб мапи града (зграде и објекти од јавног значаја, школе, болнице, домови здравља, градске институције, елементе саобраћајне инфраструктуре и тако даље), како би се са њих прикупили недостајући подаци о квалитету, односно о употребној вредности самих елемената (непостојање рампи на зградама које омогућајаву приступачност особама са инвалидитетом, високо подигнути ивичњаци, не постојање места за паркирање и тако даље).
„ГИС као информациона технологија се код нас у саобраћајном и урбанистичком планирању не користи у мери у којој би требала и често је то коришћење неадекватно и на аматерском нивоу. Највећи разлог томе је што доносиоци одлука и људи из струке не виде и не препознају значај и улогу технолошког развоја и што се генарално код нас не улаже у науку и развој научне мисли”, додао је Велић.
„Ово је свакако јако дуг пут који почиње снагом аргумената, којом можемо да се трудимо да укажемо на потребе промене свести грађана, надлежних и струке како би се одговорило на проблеме које имају особе са инвалидитетом на територији града Бора”, додаје Јовић.
Из удружења позивају грађане Бора да преко мобилне и wеб апликације „Приступачност – Бор” пријављују проблеме који се тичу приступачности саобраћајне и урбанистичке инфраструцтуре како би се утицало на доносиоце одлука да обрате пажњу на наше суграђане са видљивим и невидљивим инвалидитетом.
Пројекат је подржан у оквиру програма „Активне заједнице” од стране „Траг” фондације.