Град Зајечар успешно је реализовао програм „Мала школа омладинске политике”, кроз који су млади стекли основна знања о омладинској политици, њеним елементима, субјектима, добром управљању, значају активизма/волонтеризма, као и о томе шта је заговарање и лобирање.
Програм је настао у циљу већег укључивања младих у процесе доношења одлука.
Младим амбасадорима и амбасадоркама омладинске политике обратио се помоћник градоначелника Зајечара за спорт и омладину Милан Станковић.
„Пројекат који је трајао три месеца је од великог значаја, јер сте научили како функционише локална самоуправа. Ви сте прави пример сарадње Града и младих. Надам се да сте кроз ове обуке научили нешто што нисте знали и да су сада вама многе ствари приближене. Локална самоуправа је сложени контекст различитих стратегија деловања и надам се да ће овај пројекат и сви будући постати добра пракса. Све оно што сте научили покушајте да пренесете вашим пријатељима и да у наредном периоду да вас буде што више. Желим да вам честитам свима вама који сте постали амбасадори омладинске политике и да вам пожелим срећу у даљем раду”, истакао је Станковић.
Програм „Мала школа омладинске политике” успешно је завршило осморо младих људи.
„Ми ћемо да променимо ту нашу слику омладине код старијих и да помогнемо нашој омладини да сазна шта треба да ради, а шта не треба да ради”, рекао је Борис Гојсовић, амбасадор омладинске политике.
„Фокусираћемо се на ојачавање омладинске заједнице, пре свега више активизма, волонтеризма, више активности за младе. На тај начин би мотивисали младе да се баве нечим, како би смањили дискиминацију и вршњачко насиље и на тај начин искористићемо да њихово слободно време усмеримо на мало бољи пут”, каже Теодора Виријевић Боучи, амбасадорка омладинске политике.
Завршни догађај, на коме су учесници и учеснице који су успешно завршили програм, проглашени за амбасадоре и амбасадорке омладинске политике града Зајечара одржан је у великој сали Скупштине града Зајечара.
Пројекат је настао у оквиру програма обуке за омладинске лидере/ке који спроводи Национална асоцијација практичара/ки омладинског рада – НАПОР у оквиру пројекта Немачке развојне сарадње „Перспективе за младе у руралним срединама у Србији” који спроводи ГИЗ у партнерству са Министарством туризма и омладине Републике Србије.