Боје имају велики психолошки утицај на наш свакодневни живот – утичу чак и на наше здравље, а и лекове процењујемо на основу боје.
На основу боје лека стичемо мишљење о томе колико је тај лек ефикасан, а чак и боје у болничким чекаоицама утичу на нас – пацијенти се много боље осећају у просторијама топлих, неутралних боја.
Доктори су одавно свесни утицаја на боја на наше здравље – студија спроведена 1996. године је утврдила да боја лекова може да утиче на њихову ефикасност на пацијентима.
Епидемиолози са Универзитета у Амстердаму открили су да људи често повезују црвене, жуте и наранџасте таблете са лековима који имају стимулативни ефекат, попут риталина, који се користи за АДХД поремећај, или са леком за нарколепсију.
С друге стране, сматрају да плаве и зелене пилуле имају умирујући ефекат, па их најчешће повезују са антидепресантима, седативима…
Можда најзанимљивије из ове студије је то што су научници утврдили да када се боја лека поклопи са очекивањима која пацијенти имају од лека, тај лек делује много боље на њих.
С друге стране, када се боја лека не поклопи са очекивањима, они нису били толико ефикасни као лекови неутралних боја коришћењи у истраживању. Слично се дешава и када се изненада промени боја лека.
Студија у којој је учествовала 61.000 пацијената који пате од епилепсије показала је да када се боја њиховог лека промени, шансе да престану да их узимају су чак 27 одсто!
„Већ дуго се сумња на то да изглед пилула одређује и приврженост пацијената тим лековима, али ово је прва студија која је доказала да постоји директна веза између физичких карактеристика пилула и понашања пацијената”, каже водећи аутор студије др Арон Кеселхајм.
Пацијенти „верују“ у дејство одређеног лека због боје закључили су научници, а када се та боја промени, брине их да је пилула мање ефикасна или опасна.
Извор: mondo.rs