У селу Метовница одржани су овогодишњи „Михољски сусрети села”, а ово је била права прилика да се презентује богата културна баштина овог краја.
У оквиру манифестације одржана су спортска надметања, изложба старих заната и представљање влашке кухиње, као и културно-уметнички програм.
Публика је најпре уживала у традиционалним спортским надметањима, где резултат није био у првом плану, већ жеља да се промовишу старе спортске дисциплине.
„Кроз ове традиционалне спортске игре, села се на неки начин активирају. Ово је повод да се села покрену. Видела се жеља ове младе генерације да се бави спортом, да се такмиче и да се доказују, а то је и поента ових спортских надметања”, каже Славиша Аксић, секретар Савеза спортова града Бора.
Удружење Влаха „Примовара” из Злота постоји од 2007. године, а главни циљеви Удружења су очување културе, традиције и обичаја Влаха.
„Изложиле смо овде домаћу влашку трпезу. Имамо влашке погаче, качамак, влашки сир, плашинту која је бренд влашке кухиње. У Удружењу нас има четрдесетак, а од тога двадесетак жена је активно. Наши циљеви су очување културе и традиције и преношење на млађа поколења, као и повећање броја чланова”, поручила је Бисерка Јаношевић, председница Удружења Влаха „Примовара” из Злота.
Манифестација је окупила девет културно-уметничких друштава са подручја града Бора. Домаћин је било Културно-уметничко друштво „Полет” које је прошлогодишњи победник ових сусрета.
„Као круна Михољских сусрета села одржан је културно-уметнички програм, где је наступило девет културно-уметничких друштава са подручја града Бора. Мислим да је локална самоуправа и ове године доста уложила у села и у манифестације, тако да је општа оцена задовољавајућа. До краја године, Центар за културу града Бора припрема завршне концерте наших школа и радионица, ту су и позоришне представе, концерти у оквиру обележавања различитих манифестација и дочек Нове године”, рекао је Даниел Чорболоковић, директор Установе „Центар за културу града Бора”.
„Михољски сусрети села” окупили су велики број посетилаца из Зајечара и Бора, а у Метовници се последњих година доста радило и на инфраструктури.
„Ово је једно лепо дешавање за наше село, с обзиром да радим 30 година у овој школи и некако је све ово лепо што се дешава у Метовници. Имамо и лепе инвестиције, инфраструктура нам је сређена и ова манифестација је привукла велики број људи у наше село”, казао је Дејан Марковић, председник Савета МЗ Метовница.
Манифестацију је свечано отворио градоначелник Бора Александар Миликић, а он је овом приликом поручио да су овакве манифестације од великог значаја, јер је показана богата културна баштина народа који овде живи, а нарочито Влаха.
„Ово је благо не само источне Србије, већ целе Србије. Овде су се окупили мештани свих наших села. Тренутно имамо 15 излагача, а ту су наше вредне домаћице које су спремиле влашку храну, ту су вредне руке наших домаћина који су се бавили обрадом дрвета и припремили за продају и приказ суграђанима. Оно што је мени најдраже, ту су наша деца, наша омладина, наша будућност која је показала кроз манифестацију својом игром и песмом лепоту овог нашег краја источне Србије. На тај начин они чувају традицију од заборава, али и преносе традицију с генерације на генерацију. Обавеза свих нас у Бору јесте да се култура и традиција сваког народа поштује. Предност Бора јесте различитост људи који овде живе”, истакао је градоначелник Бора Александар Миликић.
Покровитељи манифестације су Министарство за бригу о селима и Град Бор, а организатори: Туристичка организација града Бора, Установа „Центар за културу града Бора”, Савез спортова града Бора и Месна заједница Метовница, у сарадњи са компанијом „Зиђин Мајнинг”.
Овај медијски садржај суфинансиран је од стране Града Бора. Ставови изражени у подржаном медијском пројекту, нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.