Оно што је такође важно када је безбедност бициклиста у саобраћају у питању, јесте чињеница да бициклисти различите старосне доби имају различите психофизичке способности, с обзиром да деца бициклисти углавном немају довољно искуства и знања, а старији бициклисти имају смањену моћ запажања, смањене физичке способности, смањену покретљивост и др. Највише настрадалих бициклиста је међу лицима старости 46-64 година. (39 повређених, док су двоје изгубили живот).
Бициклисти су највише заступљени у саобраћају у периоду када је лепо време. Временске неприлике, као што су киша, снег или ветар у великој мери утичу на могућност употребе бицикала и заступљеност бициклиста у саобраћају, што би се могло довести у везу са податком да је највише повређених бициклиста у јулу и августу месецу, односно у летњим месецима када је и највеће учешће бициклиста у саобраћају.
Обавезе, савети и препоруке за бициклисте
• Уколико постоје изграђене бициклистичке стазе или обележене бициклистичке траке бициклисти се морају кретати дуж њих.
• Уколико на путу постоји бициклистичка трака, возач бицикла мора да се креће десном бициклистичком траком у односу на смер кретања саобраћаја. На бициклистичким стазама за саобраћај у оба смера возач бицикла мора да се креће десном страном у смеру кретања.
• Возач бицикла не сме да се креће бициклистичком стазом брзином већом од 35 km/h.
• За вожњу бицикла, где не постоји посебна стаза, односно трака, сме да се користи коловоз у ширини од највише један метар од десне ивице коловоза у смеру кретања.
• Возач бицикла мора да управља бициклом на начин којим се не умањује стабилност бицикла и неомета друге учеснике у саобраћају, а нарочито не сме да:
1) испушта управљач из руку,
2) склања ноге са педала,
3) се придржава за друго возило,
4) води, вуче или потискује друга возила, односно животиње, осим да вуче прикључно возило за бицикл,
5) допусти да возило којим управља буде вучено или потискивано,
6) превози предмете који могу да га ометају током управљања,
7) употребљава на оба ува слушалице за аудио уређаје.
• Приликом кретања ноћу и у условима смањење видљивости, бицикл мора имати упаљено једно бело светло на предњој страни и једно црвено светло на задњој страни.
• Дете млађе од 12 година не сме да управља бициклом на јавним путевима. Изузетно у пешачкој зони, зони успореног саобраћаја, зони „30”, зони школе и некатегорисаном путу, бициклом може управљати и дете са навршених девет година. Изузетно у пешачкој зони и зони успореног саобраћаја, бициклом може да управља и дете млађе од девет година ако је под надзором лица старијег од 16 година.
• Возач бицикла не сме да превози на бициклу лице које је под дејством алкохола, односно психоактивних супстанци.
• Носите заштитне кациге на глави, јер вас у случају пада са бицикла могу заштитити од повреда главе.
• Kористите штитнике за колена и лактове како бисте ублажили ударце од пада са бицикла.
• Носите одговарајуће ципеле и проверите да ли су пертле правилно везане.
• Док управљате бициклом носите на себи адекватну одећу (панталоне са ужим ногавицама, мајице и јакне које су уз тело и сл.) како не би дошло до закачињања делова гардеробе о педала и друге делове бицикла.
• Возите исправан бицикл који вам по својим димензијама и другим карактеристикама одговара. Ручице на управљачу треба да су чврсте и правилно подешене. Седиште треба бити подешено на одговарајућу висину тако да стопала обе ноге буду у стању да додирну земљу. Kочнице треба да буду исправне. Пнеуматици на точковима бицикла треба да буду исправно надувени. Светла (бело светло на предњој и црвено задњој страни бицикла) морају бити исправна и постављена на одговарајуће положаје. Звонце или сирена морају бити исправни. Kада прелазите преко коловоза, трудите се да се понашате као да сте пешак. Погледајте пажљиво лево, десно, лево. Kада процените да је безбедно започните прелазак коловоза, гурајући бицикл поред себе.