Амбасадор Савезне Републике Немачке Томас Шиб боравио је данас у Голупцу, Кладову и Неготину где је обишао локалитете на којима се реализују бројне активности из пројекта „#ЕУзаТебе – за културно наслеђе и туризам”.
Амбасадор Савезне Републике Немачке Томас Шиб изјавио је данас у Рајачким пимницама да је задовољан што се кроз пројекат „#ЕУзаТебе – за културно наслеђе и туризам”, који финансирају Европска унија и Савезна влада Немачке, помаже развој туризма у источној Србији. Шиб је додао да се оваквим пројектима стварају нова радна места и помаже младим људима да наставе породичну традицију и граде своју будућност.
„Данас сам разговарао са неким младим виноградарима и добро је видети да за ова села постоји будућност. Импресиониран сам лепотом овог изузетног места и мислим да овде постоји велики потенцијал за туризам јер место нуди, прелепу природу, сјајно вино и толико занимљиве историје. Желео бих да подстакнем градоначелника Величковића да настави да блиско сарађује са ГИЗ-ом како би овај пројекат напредовао и учинио ово место ‘обавезном посетом’ за све који посећују Србију”, рекао је Шиб.
Амбасадор Шиб је претходно посетио хидроелектрану Ђердап I, као и традиционална винарска села Рогљево и Рајац.
Председник општине Неготин Владимир Величковић је изразио велику захвалност и задовољство што је немачки амбасадор посетио Неготинске пивнице.
„Ускоро, средином јула, све дозволе за почетак инфраструктурних радова на Рајачким пивницама биће спремне. Са великим ишчекивањем очекујемо почетак радова, јер ћемо овим пројектом добити функционалност овог јединственог места”, казао је Величковић.
Вођа пројекта „#ЕУзаТебе – за културно наслеђе и туризам” Александар Бец рекао је да чим општина Неготин добије све грађевинске дозволе, пројекат ће одмах започети са радовима.
Првог дана тродневне радне посете источној Србији, амбасадор Савезне Републике Немачке Томас Шиб обишао је Голубачки град. Током посете тврђави, која тренутно важи за најпосећенију знаменитост у Србији, амбасадор се на терену упознао и са активностима Европске уније и Савезне Републике Немачке, које су усмерене ка томе да овај важан споменик српског културног наслеђа учине незаобилазном туристичком атракцијом на Дунаву.
Амбасадор Шиб током дана је обишао и Кладово, где су у току радови на ревитализацији Тврђаве Фетислам, кроз пројекат „#ЕУзаТебе – за културно наслеђе и туризам”, који финансирају Европска унија и Влада Савезне Републике Немачке, а спроводи Немачка организација за међународну сарадњу ГИЗ. Поред реконструкције кладовске тврђаве, пројекат ће финансирати радове на побољшању инфраструктуре у Рајачким пивницама и изградњу Центра за посетиоце на Феликс Ромулијани.
„Велико ми је задовољство што сам данас овде са вама. Обавештен сам о статусу радова у овој предивној тврђави Фетислам која се реконструише у оквиру пројекта ’#ЕУзаТебе – за културно наслеђе и туризам’. Сама сврха пројекта јесте промоција туризма у подунавском региону. Били смо до Голупца, сада смо у Кладову и јако ми је драго што је са нама и помоћница министра туризма, госпођа Рената Пинџо, и председник општине Кладово, господин Саша Николић. Имате веома богато културно наслеђе и морам рећи да сам одушевљен оним што сам сазнао. Овде није реч само о реконструкцији тврђаве, већ истовремено и о очувању импресивног културног наслеђа, што је подједнако важно. С друге стране, наша идеја је да кроз овај пројекат отворимо нова радна места, да помогнемо економско јачање овог региона и да кроз туризам људима из света омогућимо да дођу овде и упознају вашу земљу”, изјавио је амбасадор Шиб на тврђави Фетислам.
„Веома ми је драго што је данас са нама амбасадор Томас Шиб. Општина Кладово већ дуги низ година има одличну сарадњу са Немачком, а сигуран сам да ћемо тако и наставити. Обнова Фетислама, симбола Кладово, донеће бенефите целом региону Доњег Подунавља. Подршка Европске уније и Немачке Владе, кроз пројекат ’#ЕУзаТебе – за културно наслеђе и туризам’ омогућиће да Кладово буде још лепша дунавска атракција”, рекао је председник општине Кладово Саша Николић.
„#ЕУзаТебе – за културно наслеђе и туризам” је пројекат усмерен на развој туризма као значајног привредног потенцијала за економски развој источне Србије и Доњег Подунавља.
Финансирају га Европска унија са 15 милиона евра и немачко Савезно министарство за економску сарадњу и развој БМЗ са 1,6 милиона евра, а спроводи Немачка организација за међународну сарадњу ГИЗ.