Србија се као и Енглеска определила да се против вируса COVID-19, бори „колективним имунитетом“. Мере које се предузимају у Србији, укључују ту и оне најтеже – потпуно гашење друштвеног живота. Очекује се да се тим мерама утиче на спорије размножавање вируса COVID-19. Тако би се добило на времену да се код становништва развије отпорност на вирусе корона. То значи да је немогуће избећи да сво становништво не оболи, што наравно нико не жели, али се верује да је могуће да се оно, како кажу епидемиолози – прокужи до те мере да представља имунитетну баријеру преко које вируси короне не могу. Ту би се епидемија вируса короне угасила.
Светска здравствена организација је критиковала овакав приступ сузбијању вируса COVID-19, залажући се за класичан приступ који се састоји у раном откривању оболелих и заражених и њихово стављање под контролу. Генерални секретар светске здравствене организације због тога апелује: „Тестирајте се, тестирајте се, тестирајте се”. Овим приступом било би могуће што раније открити нове случајеве оболелих и сумњивих и њихову изолацију, уместо изолације целокупног становништва, што би значило и остваривање стратегије „колективног имунитета“. Научници су се поделили у односу на две стартегије. Једни су за приступ за „рано откривање оболелих и сумњивих и њихово стављање под контролу“, а други за тзв. „колективни имунитет“.
„Колективни имунитет“ је практично нови приступ у сузбијању епидемија заразних болести, којим се правдају владе које такав приступ користе прихватајући га као научни приступ. Користећи подељеност научника око сврсисходности поменутих приступа, тешке и строге мере које се предузимају нису циљ, ни политика власти, већ је намера да се заустави епидемија и избегне обољевање и помор већег броја људи.
Што се тиче сврсисходности појединих стратегија у сузбијању епидемије вируса COVID-19, време ће показати која је ефикаснија.
Nama, starima, ovo mere su najteze pale
Ма, ови наши су најпаметнији, каква Светка здравствека организација, какве пи*ке материне.
Тема је затворена за коментаре