ДруштвоЗдрављеРајачка народна школа здравља: Вежбајте недељом – поуке за децу и родитеље,...

Рајачка народна школа здравља: Вежбајте недељом – поуке за децу и родитеље, младе и старе

Рајачка школа здравља: Писмо сарадника — COVID-19

Светска здравствена организација више пута поручује да би редовно вежбање могло бити од користи за имунитет – тела, душе и духа. Током епидемије корона вируса деца највише пате јер је њихов живот покрет, игра и вежбање. Професор Дарко Мицић поручује и нуди идеје како да вежбате. Недеља је добар дан за почетак „нове нормалности“ у епидемији корона вируса.

Ево предлога нашег сарадника:

Сва деца школског узраста, кроз наставу физичког васпитања, радила су различите комплексе вежби обликовања. То је добар почетак. Свакога дана, пазите свакога дана, када се пробудите, умијете и завршите са личном хигијеном, урадите један комплекс вежби обликовања. Почните од главе, врата, па наниже све до вежби у седећем и лежећем положају. Комплекс обавезно завршите вежбама снаге за трбушну мускулатуру (трбушњаци), леђну мускулатуру (лежећи положај на грудима), руке и рамени појас (склекови), и на крају када устанете радите вежбе за јачање мишића ногу (чучњеви). Ово сва школска деца знају и пошто знају могу да анимирају и своје укућане да вежбају заједно са њима, где би им деца била инструктори, тј. водила би их кроз вежбе са дириговањем броја понављања, начина извођења вежбе, положаја тела итд.

Дакле, маме и тате, баке и деке закорачите уз своју децу у свет физичког вежбања крајње је време. Када вежбати? Најбоље је ујутру, као што рекох. За ову врсту вежби, као на часу физичког васпитања, треба да одвојите 10–12 минута вашег слободног времена. Ако је то добро за Вас, а сигурно јесте, верујем да то није много! Комплекс вежби би требало да се састоји од минимум 10 различитих вежби, може их бити и више. Сваку вежбу радити у 10–12 понављања. Дишите правилно док вежбате! Вежбе можете радити и у неком другом термину, водите рачуна да не вежбате непосредно пре и после јела! Да ли је ово вежбање довољно? Није! Ово је само део физичких активности које су вам потребне у току дана.

Ево још неких савета. Промените навике. Ако сте се возили колима, крените пешице или бициклом. У куповину, на пијац, свуда можете ићи пешице, а још боље бициклом. Натоварите се торбама (немојте претеривати), оптеретите Ваше мишиће мало и однесите куповину кући! Ако сте ишли код комшија на кафу, дружење, сада идите у шетњу. Можете и даље да се дружите уз шетњу, уз држање довољне физичке дистанце, и по могућству изаберите природу као дестинацију. Извуците се из града. Треба Вам ваздух, дрвеће, зеленило. Деца морају да иду у природу да буду окружена зеленилом и природним бојама да одморе очи од сталног „буљења“ у рачунар.

Ако возите бицикл идите ван града. Бирајте туре које нису много захтевне, које Вас не оптерећују превише и представљају Вам задовољство. Возите и уживајте у ваздуху, ветру, заокупирајте се позитивним мислима и емоцијама и видећете да ће се Ваше расположење променити набоље. На питање колико да возите, најлакши одговор је онолико колико Вам то представља задовољство. Ако Вам прија да се оптеретите урадите то, ако осећате умор смањите дистанцу, будите сами свој тренер.

Пешачите! Ван сваког града у овој нашој лепој земљи има или речице или брда. Ето прилике. Изађите у шетњу, али са мало јачим темпом, попните се на брдо или прошетајте до реке. Газите по неравном терену, камењу, то је посебно потребно деци! И ето са мало напора Ваше животне навике могу да добију потпуно другачији изглед и промене Вам живот набоље, а појачају Ваш имуни систем.

Избаците пушење, алкохол, тешку храну из живота, посебно у летњим месецима. Прочистите се. Нека Вас природа негује споља, а Ви брините о својој „унутрашњости“. И наравно све препоруке важе ако сте здрави и нема никакве забране и ограничења од стране лекара да се бавите физичким активностима! Да ли је то довољно? Рекао бих за почетак да. Али за почетак. Вашем телу, а посебно дечијем, треба далеко више вежби и кретања. Када се стекну позитивне навике видећете да ће ваше тело само тражити „да га вежбате“.

Шта још можете да урадите, а да то не изискује посебне напоре?

Ако у току дана дуго седите уз рачунар, на сваких пола сата устаните и прошетајте, истегните се, савите се у дубоки претклон, направите пар појачаних удаха и издаха. Није велика инвестиција да купите собно вратило, које можете ушрафити у футер од Ваших врата. Када правите паузу од седења или лежања, висите мало на вратилу, истегните кичму, пријаће Вам. Деца то могу колико год пута желе да раде у току дана, пожељно је да раде и „згибове“, подизање тела на вратилу. Деца морају да развију мускулатуру да могу да носе своје тело, и да правилно расту и развијају се!

Сарадник на писању текста: Дарко Мицић, професор физичког васпитања

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,862ПратилацаЛајкуј
4,536ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб