ДруштвоЗдрављеРајачка народна школа здравља: Трка за вакцином против корона вируса – нови...

Рајачка народна школа здравља: Трка за вакцином против корона вируса – нови тајни рат

Рајачка школа здравља: О корона вирусу

Док COVID-19 наставља своје дивљање и пустошење светом, започела је трка за вакцином против овог вируса, за коју се верује да би донела спас човечанству. Велике силе, богате земље, свака од њих, настоји да стекне предност тако што би произвела своју ефикасну вакцину против пандемијског корона вируса.

Кинези су први започели трку тестирајући пет прототипова вакцина. Данас у свету, стотину лабораторија и хиљаде истраживача, настоје да заузму што значајније место у трци за вакцином против корона вируса.

Очекивало се да ће COVID-19 ујединити свет у трци за спас човечанства. Светска здавствена организација је позивала државе и владе на сарадњу и међународну солидарност и покретала иницијативу да се удруже знање и новац за истраживања и прозводњу вакцине, али без успеха. Свака земља, оне које учествују у трагању за вакцином, води своју трку. Тешко је рећи шта је смисао ове трке.

На речима, борба против вируса COVID-19, је борба за живот и здравље, али има и оно друго, и више других интереса. Од почетка пандемије, политичари и политичке елите користиле су епидемију корона вируса да појачају и учврсте своју политичку моћ, не бирајући средства. И имали су успех у томе. Када је о политици реч, можда је оваква бесомучна трка за вакцином, политичка борба западног либерализма и кинеског и руског аутократизма, борба политичких система да покажу колико су у предности један испред другог и колико би њихова предност допринела придобијању за себе светске јавности због спасавања човечанства.

Прозводња вакцине је скупа и њена цена на тржишту биће такође висока. Зато се жури и води тајни рат, да би онај који први стигне на циљ могао рачунати на милијарде долара профита од продаје вакцина. О томе најбоље говоре велике фирме факмацеутске индустрије, које чине све што је до њих, да би дошле до баснословних профита од продаје вакцине.

У овој трци постоје и неке друге занимљиве појаве које ћу поменути. Када је руски председник Путин саопштио свету да је Русија произвела вакцину и да ће ускоро започети масовно вакцинисање становништва, трка за вакцином се убрзала до невероватних размера. Сада је брзо справљање вакцине постао глобални императив. Значај вакцине је нагло порастао.

Она је спас за човечанство и довођења у „нормално стање“, без страха од патње, смрти и неизвесне будућности.

Друго, као што је поменуто, стотину лабораторија и хиљаде истраживача широм света настоји да пронађе своју вакцину против корона вируса. То улива наду да ће се пронаћи најефикаснија вакцина која ће зауставити инфекције корона вирусима и спасити свет од катастрофе. Али, пут ка добијању ефикасне вакцине је тешко проходан, тесан и „само шака људи доћи ће до решења” – (Сара Кади).

Остаје и она (не)могућност да се никада не пронађе вакцина против корона вируса. Доказ је сида. Ни 30 година после њене појаве нисмо створили вакцину. Али, то не значи да ће људи остати беспомоћни пред короном. Већ су пронађени лекови који обећавају.

Треће и најважније! Ако научници успешно заврше своја истраживања и пронађу вакцину против вируса COVID-19, остаје оно најважније питање: „Како ће се она користити?”.

Ко ће све моћи да прими ту вакцину? У свету неправде, силе и господарења капитала над људским животима и здрављем, наслућује се страх од присвајања вакцине.

Прво ће је користити политичке елите и богати људи који живе у богатим земљама. Затим ће богате земље вакцинисати своје становништво, јер ће моћи да издвоје милијарде долара да купе вакцину. Судбина сиромашних земаља, у крајњој линији сиромашних људи, биће таква да ће бити препуштени сами себи и корона вирусу. Време ће показати, да ли ће сиромаштво нанети исто толико зла људима колико и COVID-19?

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,864ПратилацаЛајкуј
4,536ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб