ДруштвоЗдрављеРајачка народна школа здравља: Стиже Божић Бата!

Рајачка народна школа здравља: Стиже Божић Бата!

Рајачка народна школа здравља: Стиже Божић Бата! — COVID-19

Шта у својој торби носи Божић Бата? Било би добро да то буде вакцина против вируса COVID-19.

Нека њоме позлати свачија врата. Али, пре него што се то догоди, биће много тога што би поново могло бити разлог настанка бројних породичних епидемија и повећања укупног броја заражених и оболелих од корона вируса у заједници.

Највећа опасност прети од славе Свети Никола коју слави највећи број домаћинстава у Србији и у Тимочкој Крајини. Већ од тада почеће преливање извора заразе из западних земаља у Србију. И опет у породицу, тако да ће породице бити угрожене и место размене корона вируса између чланова породице који живе у иностранству и оних у домовини. Али, биће бројних миграција родбине и унутар Србије. Штапски епидемиолози су најавили катастрофалне последице. Видећемо које ће мере бити супротстављене свему томе.

Када је о Божићу реч, скрећем пажњу на религиозни ритуал – причест. Проказан је као могућност преношења заразних болести. Већ смо имали таква искуства у току епидемије. Сада смо поново на испиту када не смемо правити грешке. Ако се причест никако не може избећи, онда би требало створити хигијенске услове да се избегне употреба једне кашичице којом свештеник причешћује вернике на Божић. Имао сам прилике да у разговору са неким људима, чак и оних који су школовани, чујем да они верују да се приликом причеста не могу пренети заразне болести. Пракса је показала другачије.

Црква је и у прошлости имала исти проблем у вези причеста. Сачуван је покушај цркве да се то спречи. Ево шта је о томе чињено крајем 20-их година 20. века.

Радован Љ. Димитријевић, београдски парох, објавио је књигу питања и одговора из пастирске праксе, црквеног богослужења и религијозног живота. У случају појаве заразних болести у народу, куге, колере, дизентерије, трбушног тифуса, дифтерије и других, у тим приликама као и сличним приликама када је причесника много поступити овако:

  1. Набавите неколико кашичица за давање причешћа и повише убруса, повећих нових, ма и најјефтинијих тканина, сваки ће износити око 1 метар у квадрату и њиме брисати причеснике, донекле једним, затим другим, трећим и четвртим углом, потом узети нов,
  2. Чим се причести лице сумњивог здравља одмах ту кашичицу спустити у лонац кључале воде, нарочито зато спремљене у олтару и узети другу кашичицу. Црквењак ће узимати кашичице из кључале воде, брисати чистим убрусом и давати свештенику, употребљене узимати и по свршеном послу кашичице савршено опрати и дезинфиковати средствима,
  3. Одређено лице мењаће убрусе: здрава лица брисаће једним, а лица сумњивог здравља другим убрусом,
  4. Ове убрусе по причешћу спалити и пепео бацити у реку,
  5. Причестити, по могућству најпре здраве, па болесне,
  6. Где има два путира, свештеник може причешће раздвојити у два путира, па из путира употребљеног при литургисању причестити здраве, а из другог болесне,
  7. Свештеници при причешћивању да обрате нарочиту пажњу да у добро отворена уста причесника сипају само свето причешће и не додирујући кашичицом усне причесника.

Као што сам поменуо у неким причама о епидемији корона вируса, Србија је земља ратова и епидемија. Из овог кратког текста видимо да су свештеници у прошлом веку водили рачуна да не „помажу“ ширење неке заразне болести у разним активностима са верницима.

Мере које су у прошлости примењиване, сада је још лакше спровести када имамо папирнате марамице за једнократну употребу и када се може омогућити у договору са верницима да свако понесе од куће кашичицу за причест. Сада је то потребно због епидемије, али и иначе, јер хигијенски поступак при причести представља разуман и свакоме прихватљив поступак чувања и унапређивања здравља.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.