ДруштвоЗдрављеРајачка народна школа здравља: Назеб, прехлада

Рајачка народна школа здравља: Назеб, прехлада

Рајачка народна школа здравља: Назеб, прехлада

Назеб спада у респираторне инфекције, инфекције дисајних органа. Често за назеб кажемо „грипозно стање“, или „неки вирус га снашао“, у енглеском језику појављује се као „common cold“ оболење.

Назеб често бркамо са грипом, али он то није. По симптомима личи на грип, али су они много блажи него код грипа. Разлог назеба су око 200 разних врста вируса који изазивају инфекције органа за дисање, међу којима се налазе и корона вируси. Истраживачи из западних земаља тврде да корона вируси имају 10% удела у изазивању назеба, а немачки научници да су корона вируси заступљени као проуроковачи назеба чак код 30% оболелих. Међу тим корона вирусима налази се и вирус који се 2019. одметнуо, променио и постао проузроковач COVID-19 пандемије.

Назеб, односно инфекције дисајних органа којима припада, јављају се врло често како код одраслих, тако и код деце у јесен и зими, када време постане хладно, кишовито и ветровито. Код одраслих, ова обољења се јаве код једне особе 2 до 4 пута у јесен и зими, а код деце 6 до 10 пута. То доводи до повећавања броја пацијената у лекарским ординацијама, што оптерећује здравствену службу и ствара велике економске трошкове због губитка радних дана и трошкова за лекове.

Полазак деце у школу сваког септембра, често је почетак јављања инфекција дисајних органа код ђака, што може бити разлог одсуствовања са наставе, губитак часова и заостајања у реализацији наставног програма.

Назеб је самоизлечиво обољење и није потребно ићи код лекара. Непријатни симптоми се могу сузбити парацетамолом, који се може набавити у апотеци без лекарског рецепта. Уколико назеб, грипозно стање траје дуже од 10 дана, а здравствено стање оболелог почне да се погоршава, потребно је јавити се на преглед лекару опште праксе, или педијатру ако је оболела особа – дете. Против грипа не треба узимати антибиотике, без прегледа и консултације са лекаром.

У нашем народу сматра се да је назеб разлог настанка сваке болести. Има у томе истине, зато би требало пазити и не излагати се непотребно хладноћи. Лако могу да назебу, посебно када је време с јесени лепо и топло земљорадници у пољу, сточари, рекретивци или љубавници који дуго једно друго чекају на састанак. Има истине у томе. Излагање прекомерној хладноћи руши имунитет код човека и погодује инфекцији дисајних органа. И непажња према спавању, нарочито ноћу, такође доводи до слабљења имунитета. Особе које спавају мање од шест сати дневно, имају шансе да 4 до 5 пута чешће оболе од назеба, него остали.

Особе које се не облаче у складу са спољном температуром и временским приликама, пошто се прехладе осећају се лоше, уморне су, хладно им је, а могу добити повишену телесну температуту највише до 38 степени Целзијусових.

Могли бисте спречити даљи развој назеба тако што бисте после непотребног и непажљивог излагања хладноћи дошли кући, истуширали се врућом водом, попили таблету парацетамола и чашу топле лимунаде, или једну чашу куваног рајачког црног вина са штапићем каранфилића и легли у постељу. Након таквог поступка заспали бисте здравотворним сном и ујутру пробудили здрави и орни за посао.

Да кажем и ово: Назеб се лако преноси са болесне на здраву особу, капљицама слузи које излазе из уста и носа особе која кашље и кија. Зато је добро држати одстојање најмање два метра од особа које кашљу и кијају.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,863ПратилацаЛајкуј
4,536ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб