ДруштвоЗдрављеРајачка народна школа здравља: "Ковид рачуноводство" ради као сат

Рајачка народна школа здравља: „Ковид рачуноводство“ ради као сат

Рајачка школа здравља: О корона вирусу

Мало времена је прошло док се није обелоданило зашто је било потребно да број случајева заражених корона вирусом тако нагло опадне.

Вероватно ће и сутра број новоткривених заражених корона вирусом бити двоцифрен. Изгледа да је почео да делује нови систем дигиталног пријављивања, прикупљања и обраде здравствено-статистичких података који обећа Ана Брнабић да инсталира у „Батуту”.

Према вестима на некада државној телевизији „Радио телевизији Београд”, објавише да је сада најважније да ђаци крену од 1. септембра у школе и да српска раја оде, по цену живота, без маски и других ограничења у Црну Гору на море.

У том складу град Бор пре пар дана укиде ванредно стање, а све забране против ширења корона вируса сведе на ниво препорука. Вероватно ће то учинити и све друге локалне самоуправне заједнице на подручју Борског округа, а и шире.

Када се ради о „ковид рачуноводству“, сетих се неких догађаја из моје младости када сам био постављен за директора једне мале здравствене установе. Био сам вредан, амбициозан и хтедох да радим боље од осталих директора. Ишло ми је на руку и то што је било лако управљати са сто запослених и руковати са оно мало пара које сам добијао, као и све остале здравствене установе. Моје рачуноводство је добро радило, па смо могли да обезбедимо личне дохотке и средства да нормално функционишемо, али и да имамо мало пара као – вишак. Е, то нисам смео да имам!

Све здравствене установе су радиле са губитком да би стално испостављале Заједници здравстеног осигурања захтев за још новца, да покрију губитке. Губитке у здравству на подручју Тимочке Крајине је као гумицом брисао Борски рудник. Али, то се могло догодити само ако све здравствене установе раде – са губитком. То је била главна преокупација здравствене политике Зајечарског региона. Убрзо сам сазнао да рачуноводство може лако, користећи рачуноводствене технике, оловком да напише да позитивно или негативно послујемо. И тако, рачуноводство у мојој фирми „направи губитак“ иако он није стварно постојао.

Посматрајући шта се догађа са скупљањем, сређивањем и објављивањем здравствено-статистичких података о кретању тока епидемије којима једино она располаже, Ана Брнабић може да прикаже стање онаквим како оно одговара тренутној политичкој ситуацији. Може да покаже да више нема новооткривених заражених корона вирусом у Србији и прогласи да је епидемији дошао – крај, ако то одговара тренутној политичкој ситуацији. А, ако се промени епидемиолошка ситуација у резерви је „други талас“ који ће такође бити искоришћен у политичке сврхе.

Е, сада се томе супротставља епидемиологија која говори о природном току болести. Природни ток сваке болести је ток болести од момента инфицирања неке особе, и њене појаве у пуној форми и њеног краја, који може бити и фаталан за особу која се инфицирала. Природни ток тече у две фазе:

  1. пресимтоматска фаза болести – тече од момента заражавања проузроковачем болести, у овом случају корона вирусом, до препознавања првих знакова болести,
  2. клиничка фаза болести – када се болест испољи у пуној форми, у којој болест може да напредује до фаталног краја болесника. Ова фаза може бити спречена, ако се делује у првој фази болести, али је важно рано открити инфицираног.

Када је реч о вируси COVID-19, 80% заражених не показује симптоме у првој фази болести, јер многи заражени се осећају здраво или показују благе симптоме болести, коју прележе „на ногама“ не јављајући се лекару. Али, они представљају изворе заразе који шире корона вирусе на здраве у околини.

Зато је важно тестирати што већи број људи да би се рано открили нови извори заразе. Новооткривени инфицирани корона вирусом, о којима сваког дана сазнајемо у извештајима о епидемиолошкој ситацији је само један мањи број стварног броја новозаражених који постоје у заједници. Стварни број заражених у заједници може бити вишеструко већи (5 до 10 пута). Број који сазнајемо у дневним извештајима о епидемиолошкој ситуацији је само тзв. „врх леденог брега“.

За епидемиологе је од посебног значајан тај феномен „леденог брега“, јер се анализом само новооткривених заражених може стећи погрешна слика о учесталости јављања оболелих, раширености и озбиљности епидемије корона вируса у Србији. Само откривање и препознавање стварног броја, укупно заражених и оболелих у обе фазе природног тока болести, омогућава успешно сузбијање ширења епидемије вируса COVID-19 у Србији.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,863ПратилацаЛајкуј
4,536ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб