ДруштвоЗдрављеРајачка народна школа здравља: Физичка активност у доба короне

Рајачка народна школа здравља: Физичка активност у доба короне

Рајачка школа здравља: Писмо сарадника — COVID-19

Већ више месеци светом, а и нашом земљом влада епидемија вируса короне. У борби са овом пошасти прошли смо неколико фаза. Од изолације, ригорозне, па све до попуштања мера, враћања вируса у још јачем интензитету, до садашњих препорука о држању физичке дистанце и обавезном ношењу маски.

У периоду изолације школска година се завршила онлајн наставом. О томе треба дебатовати. Али не сада и овде. Шта смо као друштво запоставили и чему нисмо посветили довољно пажње у овом периоду? Код деце школског узраста, посебно, али и код целе популације, јавља се недостатак физичких активности. Не само у виду недовољног физичког вежбања у било ком облику, него и мање физичког рада, кретања (од куће до посла, одласка у куповину, изласка у шетње и град) и других активности.

Везано за школску популацију, ђаке, сви су се сконцентрисали на градиво из „важних“ предмета. Било је мало вежби обликовања, понекад неспретно демонстрираних, што у датим околностима не треба критиковати, и то је то. Наставници физичког васпитања су се сналазили ко је како умео. Некако смо занемарили то да је физичка активност најпотребнија деци, а и одраслима, али првенствено деци у развоју, баш у овом периоду.

Данашња деца су ухваћена у „чељусти“ модерне технологије и то је проблем којим се морамо бавити далеко озбиљније. Посебно у време изолације деца су цео дан, некада и ноћ, проводила уз рачунаре и мобилне телефоне. Не заборавите да је и онлајн настава захтевала од њих да стално прате ТВ, платформе на телефонима и рачунарима и друштвене мреже.

Ако би ноћу седели уз рачунар и играли игрице, логично је да дању спавају и тако неприметно замене ноћ за дан. За њих је ту погодност што их родитељи, пошто ноћу спавају, теже контролишу и немају реалан увид у то колико деца времена проведу уз рачунар и мобилни телефон. И наравно млади људи су „ноћне птице“. Тако се стичу негативне навике, деца се улење, дању су мрзовољна, често превише и неконтролисано једу, гоје се и тако даље са негативним догађајима који се везују један за другим… Генерално, у време када је бити здрав јако важно, њихов здравствени статус иде силазном путањом.

И тако у недоглед. Пуно примера који говоре о томе да данашња деца немају довољно кретања и физичких активности. Решења има, и једино исправно решење је физичка активност. Децу морамо покренути да свакодневно вежбају и буду активна. Мора се пажња јавности преокренути на тај сегмент живота, тај сегмент васпитања и образовања. Дакле свест о неопходности физичког вежбања и стицања позитивних здравствених и хигијенских навика кроз физичко вежбање.

Ево прво да дамо одговор зашто је то важно у доба короне! Физичко вежбање јача Ваш имуни систем. Одбрамбени механизам Вашег тела! Ако сте у доброј кондицији, здрави сте, далеко су мање шансе да ћете оболети од вирусне инфекције, било које. Или ако ипак оболите, клиничка слика ће свакако бити блажа и Ваш организам ће се лакше изборити са вирусом.

Па даље, особе које редовно вежбају боље спавају, мање су склоне депресији и другим психичким проблемима, са позитивним ставовима о животу повољно утичу на средину у којој живе и раде! Све је ово научно доказано.

Затим, невезано за тренутну епидемиолошку ситуацију, деца која редовно вежбају сигурно неће имати стечене телесне деформитете. Она деца која имају телесне деформитете у функционалном стадијуму, редовним вежбањем (корективном гимнастиком) могу да успоре развој деформитета, у неким случајевима га и отклоне. Већина стечених деформитета су последица управо недовољног кретања (хипокинезија), дугог седења у неправилном положају (компјутер, мобилни телефони, ТВ) и мањка физичких активности.

ПРЕДЛОЗИ И САВЕТИ КАКО РЕШИТИ ПРОБЛЕМ!

С обзиром на недовољно простора да се темом озбиљније позабавимо, даћу само неке практичне савете како и када вежбати, а да знате да радите добру ствар и да не правите грешке.

Сва деца школског узраста, кроз наставу физичког васпитања, радила су различите комплексе вежби обликовања. То је добар почетак. Свакога дана, пазите свакога дана, када се пробудите, умијете и завршите са личном хигијеном, урадите један комплекс вежби обликовања.

Почните од главе, врата, па наниже све до вежби у седећем и лежећем положају. Комплекс обавезно завршите вежбама снаге за трбушну мускулатуру (трбушњаци), леђну мускулатуру (лежећи положај на грудима), руке и рамени појас (склекови), и на крају када устанете радите вежбе за јачање мишића ногу (чучњеви). Ово сва школска деца знају и пошто знају могу да анимирају и своје укућане да вежбају заједно са њима, где би им деца била инструктори, тј. водила би их кроз вежбе са дириговањем броја понављања, начина извођења вежбе, положаја тела итд. Дакле, маме и тате, баке и деке закорачите уз своју децу у свет физичког вежбања крајње је време.

Када вежбати? Најбоље је ујутру, као што рекох. За ову врсту вежби, као на часу физичког васпитања, треба да одвојите 10–12 минута Вашег слободног времена. Ако је то добро за Вас, а сигурно јесте, верујем да то није много! Комплекс вежби би требало да се састоји од минимум 10 различитих вежби, може их бити и више. Сваку вежбу радити у 10–12 понављања. Дишите правилно док вежбате! Вежбе можете радити и у неком другом термину, водите рачуна да не вежбате непосредно пре и после јела! Да ли је ово вежбање довољно? Није! Ово је само део физичких активности које су Вам потребне у току дана.

Ево још неких савета. Промените навике. Ако сте се возили колима, крените пешице или бициклом. У куповину, на пијац, свуда можете ићи пешице, а још боље бициклом. Натоварите се торбама (немојте претеривати), оптеретите Ваше мишиће мало и однесите куповину кући! Ако сте ишли код комшија на кафу, дружење, сада идите у шетњу. Можете и даље да се дружите уз шетњу, држање довољне физичке дистанце, и по могућству изаберите природу као дестинацију. Извуците се из града. Треба вам ваздух, дрвеће, зеленило. Деца морају да иду у природу да буду окружена зеленилом и природним бојама да одморе очи од сталног „буљења“ у рачунар.

Ако возите бицикл идите ван града. Бирајте туре које нису много захтевне, које Вас не оптерећују превише и представљају Вам задовољство. Возите и уживајте у ваздуху, ветру, заокупирајте се позитивним мислима и емоцијама и видећете да ће се Ваше расположење променити набоље. На питање колико да возите, најлакши одговор је онолико колико Вам то представља задовољство. Ако Вам прија да се оптеретите – урадите то, ако осећате умор смањите дистанцу, будите сами свој тренер.

Пешачите! Ван сваког града у овој нашој лепој земљи има или речице или брда. Ето прилике. Изађите у шетњу, али са мало јачим темпом, попните се на брдо или прошетајте до реке. Газите по неравном терену, камењу, то је посебно потребно деци! И ето са мало напора Ваше животне навике могу да добију потпуно другачијји изглед и промене Вам живот набоље, а појачају Ваш имуни систем.

Избаците пушење, алкохол, тешку храну из живота, посебно у летњим месецима. Прочистите се. Нека Вас природа негује споља, а Ви брините о својој „унутрашњости“. И наравно све препоруке важе ако сте здрави и нема никакве забране и огранићења од стране лекара да се бавите физичким активностима!

Да ли је то довољно? Рекао бих за почетак да. Али за почетак. Вашем телу, а посебно дечијем, треба далеко више вежби и кретања. Када се стекну позитивне навике видећете да ће Ваше тело само тражити „да га вежбате“.

Хурааа!

Сарадник на писању текста: Дарко Мицић, професор физичког васпитања

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,863ПратилацаЛајкуј
4,536ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб