Традиционално, сваке године у Зајечару, поводом Међународног дана жена – 8. марта, организује се „Осмомартовски базар”.
Ове године трећи „Осмомартовски базар” окупио је близу 150 излагача, који су дошли из различитих градова у Србији. Поред излагача из Зајечара, посетиоци су могли да уживају у производима из Крушевца, Краљева, Новог Сада, Руме, Чачка, Ваљева, Беле Паланке, Пирота, са Златибора… а изложени су сухомеснати производи, мед, ракија, вино, торте и колачи, сиреви и други разни производи домаће радиности.
Град Зајечар је познат по базарима, који се неколико пута годишње организују и ово је права прилика да многи посете град на Тимоку.
„По трећи пут организујемо ’Осмомартовски базар’ у Зајечару и наши суграђани се из године у годину радују сусрету са овим излагачима. Имамо излагаче из целе Србије. Циљ овог базара јесте да сви овде са Трга ослобођења, који је епицентар љубави ових дана, прославимо празник жена. Из године у годину трудимо се да имамо нове излагаче како би наши посетиоци пробали нешто ново. Овде је и много удружења који промовишу традиционалну храну, тако да су љубитељи гастрономије одушевљени понудом”, поручила је Драгана Гогић Рајковић, директорка Туристичке организације града Зајечара.
Небојша Грујин из Ковиља код Новог Сада други пут је у Зајечару, а његова понуда је јединствена, јер посетиоци могу да пробају кобасице динстане у „Зајечарском пиву”.
„Други пут сам у Зајечару, захваљујем се на позиву Туристичкој организацији. Овде нам је лепо, добар је одзив и купаца. Бавим се производњом и продајом сухомеснатих производа, а имамо и своју производњу домаћих кобасица, печеница, кулена, сувог врата. На базару их спремамо на специфичан начин, динстамо их у пиву и то у ’Зајечарском пиву’. Добили смо све похвале”, казао је Небојша Грујин из Ковиља.
Разнолико цвеће нашло се и овог пута на „Осмомартовском базару”, а велику понуду представио је Расадник „Мораревић” из Зајечара.
„Јако сам задовољна манифестацијом, јер је добра за све нас. Имамо великопродају, имамо и продају на пијачним местима, али права ствар је представљање на оваквим базарима”, рекла је Љиљана Мораревић, Расадник „Мораревић” Зајечар.
Мед и производи од меда из села Горња Каменица могу се наћи скоро на сваком базару у Зајечару, а посетиоци их увек радо пазаре.
„Бавимо се пчеларством више од 30 година. У овај посао је укључена цела породица. Имамо просторије у селу Горња Каменица за прераду и паковање меда. Од пчелињих производа нудимо мед, полен, прополис, цветни прах и друго. Мед правимо од онога што је на нашем терену на Старој планини, то је багремов мед, ливадски мед, шумски мед и липов мед. Радимо мед у саћу, а поред тога радимо и неке чајеве. Наши производи представљени су на оваквим базарима”, каже Мирослав Милошевић из Горње Каменице, код Књажевца.
Намештај од дрвета привлачи велику пажњу посетилаца, а уникатни намештај из Горњег Степоша јединствен је по свом дизајну.
„Правимо већ годинама уникатни намештај и долазимо редовно у Зајечар, што на базарима, што на вашарима. У понуди имамо клупе, столове, столице…”, рекао је Милош Петровић, „Уникат намештај” Горњи Степош, код Крушевца.
Ружице од сатена у уникатним кутијама, са слаткишима, први пут су представљене купцима на овом базару, а Наталија Николић их прави уз помоћ сестре и мајке.
„На идеју смо дошли тако што је моја другарица правила свадбу и одлучиле смо да направимо декорацију за ту свадбу. Нама се то допало и онда смо породично одлучиле да наставимо то. Мајка прави кутије од хамера, затим моја сестра и ја правимо латице од сатенске траке, мотамо то у ружице и онда добијемо овакав неки производ који допунимо слатким детаљима или неким пићем”, истиче Наталија Николић, „Buba Mara Box” Зајечар.
Пршута из златиборског краја била је неизоставан део понуде на „Осмомартовском базару” у Зајечару. Своје производе први пут су представили произвођачи из Мачката.
„Донели смо свињску пршуту, говеђу пршуту, суви врат, сланину, кулен. Први пут смо овде и допада нам се ова манифестација”, рекао је Миладин Филиповић из Мачката са Златибора.
На штандовима на овом базару у Зајечару, у понуди су били пешкири и кецеље са уникатним натписима, које сама израђује Марија Живадиновић.
„Почела сам прво са славским програмом, а потом и пешкирима за крштења, свадбе, онда су дошле женске, мушке и дечије кецеље са разним натписима и то је привукло велику пажњу купцима. Поред тога што представљам своју понуду на базарима, могу заинтересовани наћи моје производе на Инстаграму”, каже Марија Живадиновић „Кецељице”.
Наредни базар биће „Улица ускршње радости”. Организатор је Туристичка организација града Зајечара, а покровитељ Град Зајечар.