„Попис становништва окружја Црноречког и Kрајинског из 1863. године” назив је књиге која је представљена зајечарској публици, у галерији Историјског архива „Тимочке Крајине”.
Од првог општег пописа становништва 1834. године па све до почетка 70-их година 19. века рађено је у Србији више пописа. али је ипак најкомплетнији био Попис имовине и лица који је урађен 1863. године.
О књизи су говорили приређивачи Зоран Јанковић, Драган Живковић и Агим Јанузи и рецензент др Миодраг Велојић.
„У овој књизи може се доћи до врло значајних података. Истраживачи који желе да нађу порекло своје породице у овој књизи могу да нађу оно што нигде другде не могу да нађу. Значај је још већи јер се књиге оригинала овог пописа налазе у Београду у Архиву Србије, само у једном примерку. Оно што смо ми добили су неке копије које треба сачувати, умножити и дати у јавност”, истакао је Зоран Јанковић, један од приређивача.
„Сва имена која можете наћи у том попису представљају наше претке, односно по њима се ми данас презивамо. Потребно је само да се пописи правилно тумаче, да се разраде и они су основа за све израде родослова који се данас у већој мери праве. У књизи је у штампаном облику дат попис из 1863. године, што је за колеге био велики посао јер су сви документи са полица архива преточени у једну књигу”, рекао је др Миодраг Велојић, рецензент.
„У овој књизи ће историчари, истраживачи, етнолози, социолози и остали моћи да нађу базу и извор за нека нова и додатна истраживања. Kрајем ове године или почетком наредне може се очекивати још једно издање које ће бити обимније од овог пописа становништва. Наша мисија је да из историје извучемо што више корисних података за садашњост и за будућност”, поручио је Велибор Тодоров, директор Историјског архива „Тимочка Крајина”, у Зајечару.
Kњига „Попис становништва окружја Црноречког и Kрајинског из 1863. године” настала је у оквиру пројекта финансираног од стране Министарства културе и информисања Републике Србије.