Полагањем венаца и цвећа на Спомен-костурници у Зајечару, обележен је Дан ослобођења Зајечара у Другом светском рату.
Пре полагања венаца, одржан је пријем у Градској управи Зајечар за делегацију Руске Федерације, а са представницима Амбасаде Русије разговарали су градски већници Саша Ивановић и Ивана Ћебић. У разговору је истакнуто да су руски и српски народ повезани историјским, као и православним коренима кроз векове, као и заједничком борбом у више ратова.
Церемонији полагања венаца на споменик палим Црвеноармејцима и палим борцима НОР-а, присуствовао је и Александар Тихонов – помоћник Изасланика одбране Руске Федерације при Амбасади у Београду.
Након химне Републике Србије и Руске федерације, венце и цвеће положиле су делегације: Града Зајечара, делегација Амбасаде Руске Федерације у Србији, Војске Србије, СУБНОР–а, Удружења ратних војних инвалида, Удружења резервних војних старешина и војних пензионера.
Зајечар је у Другом светском рату коначно ослобођен 8. октобра 1944. године.
Јединице Народно ослободилачке Војске Југославије 7. септембра први пут су ослободиле Зајечар, али су се борбе наставиле све до 6. октобра 1944. године када се јединицима Народноослободилачке Војске прикључиле и јединице Црвене армије, које су у Србију ушле код Кладова и кренуле у ослобађање ових делова територије. Борба се водила од 6. до 8. октобра, када је Зајечар ослобођен. У борбама за ослобођење Зајечара своје животе је дало 1.266 бораца Црвене армије и 76 бораца Народноослободилачке Војске Југославије.