Једна од највећих и најстаријих културних манифестација на подручју града Зајечара „Вражогрначки точак“, одржана је по 39. пут, у Вражогрнцу код Зајечара.
У оквиру 39. Смотре народних обичаја „Вражогрначки точак“, у препуној црквеној порти у Вражогрнцу, прве вечери организовано је вече кореографског фолклора на коме су учествовали: Дечји и омладински фолклорни ансамбл КУД-а „Слога” из Вражогрнца, Дечји градски фолклорни ансамбл „ЗО-РА” из Зајечара, као и КУД-ови: „Шумадија” – Влашка, „Чарапани” – Крушевац, „Зоран Гајић” – Рготина и „Ђорђе Генчић” – Велики Извор.
„Ово је јединствена Смотра народних обичаја, у Србији, не постоји ниједна друга манифестација где се приказују народни обичаји. Имамо такмичење кореографисаног фолклора, али је ово баш приказ народних обичаја. Ту је и селектор Централног савеза аматера у култури Србије Зоран Катић, који је одабрао представнике за учешће на Републичкој смотри народног стваралаштва у Горњем Милановцу. Од почетка године организовали смо више од двадесетак манифестација на подручју града Зајечара. До краја године планирамо да организујемо 36 манифестација народног стваралаштва, тако да смо рекордери у Србији по броју манифестација. Биће за осам манифестација више него прошле године, јер је став локалне самоуправе да се манифестације организују у свим оним селима, чији мештани то желе“, истакла је Биљана Глишић, помоћник директора Установе „Зоран Радмиловић“ Зајечар.
Манифестацију која се организује у оквиру „Зајечарског културног лета” отворила је Елена Матковић, градска већница за културу.
„Ово је можда један од најлепших амбијената за одржавање манифестација. Ево у вашем селу се 39. пут закотрљао ‘Вражогрначки точак’. Тридесетдевет ових манифестација представљају велику и богату традицију. Точак је симбол круга, симбол наше народне игре – кола. Сама чињеница да смо успели оволико да је одржимо, говори у прилог томе и у прилог њеног значаја, јер смо скоро 40 година одолели времену заједничким снагама. Успели смо да одржимо и традицију и обичаје и игру и све оно што чини један народ. Скоро у свим селима на територији града Зајечара одржавају се манифестације које чине да наша села живе. Град Зајечар ће увек подржати овакве и сличне догађаје“ нагласила је Матковић.
Манифестацију су употпунили многобројни излагачи.
„Представљам Етно удружење ‘Кукљинско прело’. Удружење има 33 члана и бавимо се очувањем српског идентитета, културе и обичаја. На овај начин дајемо свој допринос манифестацијама. Такође, организујемо и Етно фестивал ‘Воденичарски дани’. Путем хране која се некад спремала, путем народних ношњи које износимо, као и предмета који су изашли из употребе, боримо се за очувањем оног што имамо. Србија је пуна различитих нација и ми то желимо да представимо, јер је јединство оно што нас одржава. Први пут смо овде, а иначе обилазимо разне градове и добитиници смо многих награда и признања“ каже Виолета Петковић, Кукљин, (Крушевац).
„Први пут сам овде и желим на овај начин да покажем моје радове првенствено. Лепо је што се ове манифестације организују, како би се млади упознали са културом и традицијом“ рекла је Далиборка Првуловић, Зајечар.
Друго вече „Вражогрначког точка” било је такмичарског карактера. Оцењивао се сценски приказ обичаја и наступ изворних група, као селекција за учешће на Републичкој смотри народног стваралаштва у Горњем Милановцу, које организује Централни савез аматера у култури Србије.
Селектор Централног савеза аматера у култури Србије Зоран Катић предложио је да на Републичкој смотри народног стваралаштва у Горњем Милановцу учествују „Слога“ из Вражогрнца и „Вук Караџић“ из Осипаонице.
Учествовали су културно-уметничка друштва: „Слога” из Вражогрнца, „Вук Караџић” из Осипаонице, „Божур” из Звездана, „Драган Живадиновић” из Малог Извора код Бољевца, „Марков камен” Валакоње Буково, „Воја Чурић“ Кобишница, ФСДР „Јовица Јоца Михаиловић” из Зајечара и здравичар Власта Бачиловић из Кривеља код Бора.
У ревијалном делу програма наступили су гости из Бугарске, танцова група „Читалишта просвета“ из Раброва код Видина и ФСДР “Јовица Јоца Михаиловић” из Зајечара.
„Ово је можда једна од најбоље организованих манифестација у Вражогрнцу, последњих десетак година. Преко 500 извођача, шароликост и богатство костима, све то представља традицију Србије. Прве вечери смо видели кореографисани фолкор, док је друге вечери представљено изворно народно стваралаштво. На Републичкој смотри народног стваралаштва у Горњем Милановцу учествоваће ‘Слога’ из Вражогрнца и ‘Вук Караџић’ из Осипаонице. То није само успех КУД-ова, већ и целе Тимочке Крајине и села Вражогрнац. Што више имамо чувара народне традиције, то је боље. Лепо је када пред публику прикажете кореографисани фолклор, приказани су обичаји и за крсну славу и за Ускрс, обичаји увођења младе, влашки обичаји и то све даје допринос очувању националног идентитета“, истакао је Ненад Петковић, уметнички руководилац КУД-а „Слога“ Вражогрнац и један од одрганизатора манифестације.
Одржано је и такмичење у кувању традиционалног јела, пасуља, као и надметање у традиционалним спортским дисциплинама: ношењу точка, котрљању точка, котрљању бале и ношењу балвана.
У ношењу точка око бала победник је Мартин Филиповић из КУД-а „Слога” из Вражогрнца, други је Михаел Ауер (ФСДР „Јовица Јоца Михаиловић” Зајечар) и треће место освојио је Андрија Миленковић (КУД „Божур“ из Звездана).
У котрљању бале победили су Димитрије Јовић и Милица Ћурчија из КУД-а „Божур” из Звездана, друго место освојили су Давид Георгиев и Данијела Рашић (ФСДР „Јовица Јоца Михаиловић” Зајечар) и треће место припало је Мартину Филиповићу и Сари Ивковић (КУД-а „Слога” из Вражогрнца).
У котрљању точка најбоља је Селена Селимовић (ФСДР „Јовица Јоца Михаиловић” Зајечар), друга је Милица Ћурчија (КУД „Божур“ из Звездана) и треће место освојила је Александра Цоловић (КУД-а „Слога” из Вражогрнца).
У ношењу балвана победник је Никола Рамић из ФСДР „Јовица Јоца Михаиловић” из Зајечара, друго место освојио је Вељко Минић (КУД „Слога“ Вражогрнац, а трећи је био Димитрије Јовић (КУД „Божур“ из Звездана).
Према одлуци жирија, победник у кувању пасуља је екипа „Вражогрнца“, друго место освојила је Зорица Симоновић, а треће место Гордана Павловић.
„Нисмо се надали победи, али је све добро испало. Учествоваћемо сигурно на још неким такмичењима“ поручио је Александар Ристић, из победничке екипе.
Под покровиељством града Зајечара организатор је Установа Народно позориште Тимочке Крајине-Центар за културу „Зоран Радмиловић“ Зајечар, у сарадњи са Туристичком организацијом града Зајечара и Месном заједницом Вражогрнац.