Поводом Светског дана цивилне заштите, у сали Зајечарског управног округа одржана је свечана седница Окружног штаба за ванредне ситуације.
Када је у питању Зајечарски управни округ, формиране су четири јединице цивилне заштите: два вода за заштиту од пожара, један вод за заштиту и спасавање из рушевина и један вод за пружање прве помоћи и збрињавање.
„Уложени су велики напори последњих десетак година како би систем цивилне зааштите довели на место које му у савременом друштву и припада у систему заштите и спасавања људи, материјалних добара и екологије. Сведоци смо разних ситуација у свету када организовано друштво мора да одговори, када локалне смоуправе не могу саме, морају да постоје специјализоване јединице које ће у датом тренутку ускочити и помоћи људима како би спасили животе, материјална добра али и екологију. У овом тренутку имамо око сто специјализовних јединица у Србији које су распоређене у више категорија, имамо јединице које служе за заштиту и спасавање од пожара, од рушевина, над водом и под водом, атомско – биолошко – хемијска заштита и јединице које служе за збрињавање и прву помоћ. Када је реч о Зајечарском управном округу, активне су четири специјализоване јединице и то два вода за заштиту и спасавање од пожара, један у рушевинама и један за прихват и збрињавање јединица. Сваке године се ради и на новом тиму чланства, ради се на њиховом опремању и оспособљавању. Сваке године се раде нови тренинзи како би тај систем функционисао беспрекорно, како би људи били утренирани и како би у датом тренутку могли да помогну“, поручио је Владан Пауновић, начелник Зајечарског управног округа.
У Републици Србији 1. марта обележава се Светски дан цивилне заштите са једним циљем, да се да на значају служби цивилне заштите у свим катастрофама и несрећама које могу да се десе.
„Цивилна заштита је уствари оргнизован одговор државе на све катастрофе и несреће које могу да задесе становништво, културна и материјална добра, али и животну средину, када редовне службе које се баве својом делатношћу немају те капацитете да одоговоре на катастрофу. Сектор за ванредне ситуације, Министарство унутрашњих послова, последњих неколико година ради интензивно на подизању капацитета и већ имамо 101 оформљену јединицу специјализовану за дејство у несрећама са око 2800 припадника. Сваке године се раде тренинзи и обуке. Капацитети су далеко већи него пре десетак година кад се кренуло у ту причу“, истакао је Бранислав Матић, начелник Одељења за ванредне ситуације Зајечар.
Године 1972. донет је Статут, делокруг рада цивилне заштите односно јединица цивилне заштите. Међународна организација за цивилну одбрану која промовише рад служби цивилне заштите широм света и указује на значај њихове сарадње и потребе солидарности у заједничкој борби је на Генералној скупштини 1990. године установила 1. март као Светски дан цивилне заштите.