Нови радно-продајни простор Удружења “Етно центар” отворен је у Књажевцу.
Отварању нових просторија „Етно центра“ присуствовао је Џајлз Норман – амбасадор Канаде у Србији са својом супругом и Виолета Јовановић – председница Етно мреже и извршна директорка „Наледа“.
„Посебно ми је драго што сам овде у Књажевцу и хтео бих да се захвалим председнику општине Књажевац и његовом тиму што су дали подршку овом Удружењу. У Канади много пажње посвећујемо оснаживању жена и родној равноправности и посебно ми је драго што имамо партнерство са Етно мрежом, кроз коју подржавамо иницијативе попут ове са ‘Етно центром’. На овај начин, кроз Канадски фонд, подржавамо жене у источној Србији и оваквом пројекту, који чува етнолошко наслеђе овог краја и на тај начин биће прененесено будућим генерацијама. За нас кључна реч овде је партнерство које можемо да видимо у пракси између Канадског фонда, Удружења ‘Етно центар’, цивилног друштва ‘Етно мреже’ и локалне самоуправе. Надам се да ће то партнерство да се настави“, истиче њ.е. Џајлз Норман, амбасадор Канаде у Србији.
„Посебно смо захвални општини Књажевцу и подршци да се обезбеди овај репрезентативни простор и сви ми који дођемо у Књажевац можемо да се упознамо са радом Удружења ‘Етно центар’. Наравно, све ово не би било могуће без подршке Амбасаде Канаде и Канадског фонда, који су дали подршку и у Белој Паланци, Књажевцу, Оџацима, Панчеву и Кладову, како би се порадило са локалним удружењима и како би њихови производи били репрезентативни. Лепота њиховог рада сада може да дође до изражаја. Такође, у Палати Србија направили смо изложбену поставку, где су представљене управо књажевачке двопређне чарапе“, рекла је Виолета Јовановић, председница Етно мреже и извршна директорка „Наледа“.
Општина Књажевац наставиће да пружа подршку оваквим удружењима јер су она чувари традиције, нагласио је Милан Ђокић, председник општине Књажевац.
„Драго нам је да смо имали прилике да Књажевац посети његова екселенција амбасадор Канаде господин Норман са супругом, као и представница Наледа, госпођа Виолета. Драго нам је што препознају да и Србија и Тимочка Крајина и Књажевац имају прошлост, традицију и нешто са чиме могу да се поносе и то треба представити свету. Свет жели да види како је Србија изгледала некад, шта се у Србији носило, јело, шта је наша традиција. Наша удружења, ево и Удружење ‘Етно центар’ дају велики допринос томе да се не заборави оно што је традиција, да ако желимо добру и квалитетну будућност никада не смемо да заборавимо и своју прошлост. Уколико не постоје споне између прошлости са садашношћу неће бити ни добре будућности за било који народ, па тако и за Србе, тако и за Књажевчане. Велика захвалност амбасади Канаде и Канади што су подржали и врло конкретно финансијски рад нашег етно Удружења. Надамо се да ћемо презентацијом и осталих ресурса општине Књажевац успети да заинтетесујемо и канадске, као и све остале стране инвеститоре“ поручио је Ђокић.
Чланицама овог Удружења које чувају традицију и културно наслеђе овог дела Србије, нови простор је од великог значаја.
„Захвалила бих се свима на подршци. За нас значи доста, јер је овде центар града, долазе нам туристи. Многи људи и нису знали за нас и за наш рад, а сада ће нам овај нови простор умногоме помоћи у презентовању наших производа“, казала је Сузана Илић, председница Удружења “Етно центар”.
Ова активност је део већег пројекта који је Канада подржала кроз Етно мрежу која је поднела програм за пет општина, а општина Књажевац је једна од њих. Укупна вредност пројекта је 26 хиљада канадских долара.