Српска православна црква и верници 26. новембра обележавају празник посвећен Светом Јовану Златоустом, великом светитељу и реформатору који је познат и као најчувенији проповедник у историји цркве.
Рођен је у Антиохији, где је студирао богословље у склопу школе библијске егзегезе којом је руководио Диодор Тарсијски. У Антиохији је рукоположен у чин ђакона и свештеника. Као ђакон пише „О свештенству“, дело непревазиђено до данас, а као свештеник посветио се проповедничкој служби. Проповеда свакодневно, на одређене теме, али нарочито о личној и друштвеној етици, бранећи сиромашне и израбљиване, осуђујући богате и оне који држе власт.
Убраја се у Света три јерарха, а надимак Златоусти добио је због својих реторичких способности. За епископа цариградског изабран је 397. године, након чега улази у сукоб са Евтропијем, министром двора цара Аркадија, као и са царицом Евдоксијом, јер је предлагао потпуну реформу начина живота, како у цркви тако и на царском двору. Збачен је са престола 402. године, а царица Евдоксија га прогони у Кукуз, где је умро 407. године. Одатле пише највећи део писама, међу којима и оних седамнаест Писама Олимпјади.
Његове свете мошти су крсташи 1204. однели из Цариграда у Рим (Ватикан), где су почивале све док 2004. договором нису поново враћене у Цариград (Истанбул).
Свети Јован Златоусти се сматра једним од најученијих светитеља, па се верује да на данашњи дан ваља узети неку књигу и из ње прочитати макар део.
На овај празник, према веровању жене не треба да у руке узимају вуницу, конац или игле.
У многим српским породицама овај светац слави се као крсна слава.