Лазарев кањон и Лазарева пећина одувек су бележиле највећи број посетилаца у околини Бора.
Кањон Лазареве реке или Лазарев кањон налази се у селу Злот, на неких десетак километара од Бора. То је најдубљи и најдужи кањон источне Србије. Због стрмости својих стеновитих литица, ни дан данас није у потпуности испитан. Кањон је познат по многобројним пећинама и јамама. Лазарев кањон дужине је до 9 километара и висине између 300 и 500 метара. Усечен је у кречњачки масив планине Јужни Кучај, и кроз њега протиче истоимена река. Са свих страна је заклоњен стеновитим гребенима.
Садржи преко 70 пећина. Неке од њих су откривене и доступне, а познате под називом Злотске пећине (најпознатије су Лазарева пећина и Верњикица).
Лазарев кањон, кроз који протиче истоимена река, био је за време Турака једно од најзначајнијих склоништа хомољских хајдука. Улазак у овај кањон за хајдуке је значио спас, јер се Турци никада нису усуђивали да их следе. Легенда каже да су, после битке на Марици 1371. године, коњаници кнеза Лазара дошли у овај крај, задржавши се ту одређено време, одакле потиче и име реке и кањона.
Најпознатија знаменитост кањона је Лазарева пећина. Од Бора је удаљена 21, од Брестовачке бање 14, а од села Злот 3,5 километара. Испитани пећински систем састоји се од два хоризонта пећинских канала: старији суви – фосилни, и млађи речни – активан. Укупна дужина испитаних пећинских канала већа је од 10.000 метара.
Захваљујући улагању локалне самоуправе у туристичку инфраструктуру, Бор је на туристичком тржишту из године у годину постао све конкурентнији, истиче Бобана Грамић, в.д. директора Туристичке организације Бор.
„Захваљујући улагању у туристичку инфраструктуру и средствима која локална самоуправа издваја за туризам, Бор на туристичком тржишту из године у годину постаје све конкурентнији. Посећеност је све већа. Од свих локалитета, сви су нам подједнако битни, али највећи број посетилаца бележе Лазарев кањон и Лазарева пећина. Постигли смо договор са ЈП ’Србија шуме’ и Град Бор је потписао уговор, тако да ће за туристе ускоро бити доступна и пећина Верњикица. Једини проблем који смо имали је недостатак смештајног капацитета, тако да смо мотивисали локално становништво да вишак стамбеног простора претворе у места за издавање туристима, тако да се и ту повећава број категорисаних домаћинстава. Ове године највећу пажњу привукло је домаћинство породице Мустецић”, поручила је Грамић.
За туристичке посете уређене су стазе дужине од 900 метара. Пећински простор чине монументалне, прелепе дворане звучних имена: Престона, Дворана блокова, Концертна, Дворана слепих мишева и друге. За сада видљиво богатство пећинског накита презентују између осталог: Стогови, Фонтана, Пласт, Бизон, Царска ложа, Диригент, Оркестар…
Живи свет Лазареве пећине обилује бројним, недовољно проученим облицима живота. Најбројнији данашњи становници пећине су слепи мишеви. У унутрашњем простору ове пећине своје омиљено станиште нашле су 24 врсте од 27 које су регистроване на Балкану.
Лазарев кањон и Лазарева пећина и у наредном периоду биће отворени за све љубитеље природних споменика, тако да туристи током целе године могу да посете ове занимљиве локалитете у околини Бора.
Овај медијски садржај суфинансиран је од стране Града Бора. Ставови изражени у подржаном медијском пројекту, нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.