Тимочка КрајинаКладовоИзложба “Архитектура у Салцбургу” Аустријског културног форума у Кладову до 20. новембра

Изложба “Архитектура у Салцбургу” Аустријског културног форума у Кладову до 20. новембра

У сарадњи са Аустријским културним форумом из Београда, Библиотека „Центар за културу“ Кладово приређује документарну изложбу “Архитектура у Салцбургу”.

На 17 панела налазе се примери најзначајнијих архитектонских решења у Салцбургу и околини, као и текстови из којих се сазнају детаљи о идејној позадини и историјском контексту у коме су настајала.

Изложба је отворена до 20. новембра 2022. године у галеријском холу билиотеке у Кладову (Дунавска бр.7).

Изложба “Архитектура у Салцбургу” води нас кроз историју настанка аутентичних архитектонских целина у граду који већ вековима исписује значајне странице културне историје Аустрије, Европе и света. Све до првих година 19. века Салцбург се налазио у посебној политичкој позицији као самостална архиепископија, која је била знатно већа од данашње истоимене савезне покрајине у Аустрији. Инвеститори у архитектуру у главном граду, али и у овој црквеној држави у целини вековима су били надбискупи са епитетом владара, чији је узор био Рим. Они су ангажовали италијанске градитеље и на тај начин допринели да се Салцбург развије у изузетан барокни град.

За даљи развој архитектуре био је пресудан све већи значај рекреативног и културног туризма. Пример у том смислу је Бад Гаштајн, бања која је изграђена око спектакуларног водопада.

Критика негативних резултата реконструкције након Другог светског рата, 1970.-тих година је довела до оштрих контроверзи у Салцбургу. Путем „реформе архитектуре“ из 1983. године, успешно је спроведен пројекат који је широм Европе привукао пажњу, а чији исход је резултирао грађевинским објектима који су привукли међународну пажњу.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,861ПратилацаЛајкуј
4,537ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб