ВестиОве грешке вас коштају зуба

Ове грешке вас коштају зуба

Пословна жена се осмехује са блиставо белим зубима
Фото: Shutterstock, илустрација

Иако сви желимо здраве и лепе зубе, често о оралној хигијени не водимо довољно рачуна. А још чешће правимо грешке, чак и кад мислимо да све радимо треба. Ево шта кажу стручњаци.

Сви бисмо ми желели здраве зубе. Алтернатива у виду зубобоље, проблема са деснима и осмехом који желимо да сакријемо није баш привлачна. Али, упркос томе што сви желимо здраве и лепе зубе, често о оралној хигијени не водимо довољно рачуна.

А чак и онда кад мислимо да радимо све што треба, често грешимо. Ево шта кажу стручњаци, које су најчешће грешке.

Електричне четкице

Ако мислите да је довољна сама чињеница да имате електричну четкицу за зубе, варате се. Ако је не користите правилно, бескорисна је. Јако је важно да не притискате четкицом сувише јако, пошто у том случају није ефикасна. Уколико нисте сигурни да ли је користите правилно, понесите је кад следећи пут будете ишли код зубара, нека вам стоматолог покаже праву технику.

Перете зубе сувише кратко

Статистика каже да већина људи зубе пере (у најбољем случају) 45 секунди. То није довољно времена за темељно одржавање оралне хигијене. Дакле, два минута, и ни секунд краће.

Перете зубе у погрешном тренутку или сувише често

И ово може да изазове проблеме. Немојте прати зубе одмах након што сте јели нешто кисело (цитрусно воће рецимо), или после чаше вина. Зубну глеђ накратко „ослаби” киселина, и ако одмах после тога перете зубе, то ће бити сувише агресивно. Ако пијете вино или једете нешто кисело, сачекајте да прође бар пола сата пре него што оперете зубе.

Дентални конац

И овде је техника најважнија, у супротном ћете имати више штете него користи јер денталним концем лако можете повредити десни. Не запињите превише, не померајте конац напред-назад, већ горе-доле између зуба.

Пасте за избељивање зуба

Абразивне смеше попут оних из кућне радиности са содом бикарбоном или пасте за избељивање зуба дугорочно могу оштетити глеђ, тако да вам зуби могу постати преосетљиви, па чак и деловати тамније, јер кад се глеђ „истроши”, почиње да се провиди, и зуби делују тамније јер је дентин који је у унутрашњости зуба жућкаст.

Испирате уста прерано

После прања зуба уста обично исперемо водом, али ако то урадите истог тренутка кад извадите четкицу из уста, спраћете и корисне састојке (флуорид на пример), и смањити ефекат пасте. Ако баш морате одмах да исперете уста, користите течност за испирање уста која не садржи алкохол. И немојте ништа да једете или пијете бар пола сата након прања зуба.

Сувише „запињете”

Лоша техника прања може оштетити зубе. Не смете превише притискати четкицом, лако се може десити да повредите десни што на дуже стазе може да вам направи озбиљне проблеме. Такође, немојте увек почињати да перете зубе на истом месту. Ако увек перете зубе од „горње десне половине”, тај део добија највише пажње. Већини људи је смртно досадно док перу зубе, тако да зубе који последњи „дођу на ред” перу само овлаш. Такође, зубе би требало да перете кружним покретима четкицом, а не померајући четкицу лево-десно.

Течност за испирање уста

Има смисла само ако користите производе који не садрже алкохол, па ако користите нешто од течности за испирање уста, нека вам стоматолог препоручи неку која ће вам највише одговарати. Да не бацате новац ни за шта.

Сувише „тврда” четкица

Сувише тврде четкице могу да изазову проблеме са деснима, изазивајући сталне микроповреде.

 

Извор: mondo.rs

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,861ПратилацаЛајкуј
4,537ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб