У зајечарском селу Звездан, одржана је традиционална манифестација 13. „Сабор косовских Срба Тимочке Крајине”, с циљем очувања и представљања културног наслеђа Звездана и двадесетак села на подручју Тимочке Крајине, чији су становници пореклом са Косова.
Учествовали су КУД-ови: „Божур” из Звездана, „Зоран Гајић” из Рготине, „Слога” из Вражогрнца, „Ђорђе Генчић” из Великог Извора, „Ђура Јакшић” из Сумраковца, „Драган Живадиновић” из Малог Извора код Бољевца „Илинско врело” из Илина, „Сврљиг“ из Сврљига”, „Пензионер” и „Никола Пашић” из Зајечара и Етно група „Ђурђевак” Центра за културу града Бора.
Богат културно-уметнички програм је изведен у препуној сали Дома културе у Звездану, а не на летњој позорници испред Дома културе, манифестацију „Сабор косовских Срба Тимочке Крајине” отворио је помоћник градоначелника Зајечара Милан Станковић.
„Град Зајечар ће наставити да подржава овакве саборе и манифестације. У прилог томе говори да ове године имамо више него икад манифестација који се баве очувањем културе и традиције, без које не можемо. Име ове манифестације довољно говори, јер велика већина вас води порекло са Косова и Метохије. Хвала вам што сте дошли у оволиком броју и подржали овај догађај”, истакао је Станковић.
Током дана организована је изложба домаће радиности и традиционалне кухиње, такмичење у кувању пасуља где је учествовало 15 екипа, као и такмичење произвођача ракије и вина. Прво место на такмичењу у кувању пасуља освојио је Александар Стефановић, најбољи произвођач вина је Мирољуб Станковић, а најбољи произвођач домаће ракије је Драгана Андрић. Награде су уручили директорка ТО Зајечар Драгана Гогић Рајковић и председник МЗ Звездан Славиша Крстић.
Пољопривредно газдинство „Перовић” стални је учесник оваквих манифестација и како истиче Александра Перовић ово је права прилика да представе своје производе.
„Изложила сам ликере, џемове, слатка и ракије. Имамо свој засад воћа и сво воће прерађујемо у ове производе. Манифестације овог типа су јако битне и лепе, и због продаје производа, као и због ширења познанства са другим излагачима. Лепо је што се организују овакве манифестације”, рекла је Перовић.
Организатор манифестације је Установа Народно позориште Тимочке Крајине – Центар за културу „Зоран Радмиловић” у сарадњи са Туристичком организацијом града Зајечара и Месном заједницом Звездан, а покровитељ је Град Зајечар.
„Ова манифестација негује традицију и културно наслеђе Срба који су пореклом са Косова и који су се населили у Тимочку Крајину крајем 17. и почетком 18. века када је била велика сеоба Срба. На подручју Тимочке Крајине има 20 села чији становници воде порекло са Косова, а на територији града Зајечара 10 села, међу којима је и Звездан. Зајечарско позориште у сарадњи са Туристичком организацијом града Зајечара током лета организоваће још доста сличних догађаја, а у скорије време то су 7. јула ’Ивањдански сабор’ у Рготини, 9. јула Фестивал фолклора ’Развило се коло крај Тимока’ на Поповој плажи у Зајечару, 11. јула ’Петровдански дани у Грлишту’”, поручила је Биљана Глишић, помоћник директора НПТК ЦК „Зоран Радмиловић” Зајечар.
„Град Зајечар је познат по лепоти природног окружења, а свакако лепоти доприносе и 42 села која га окружују. Свако село има неку своју причу и велики број села има и своје манифестације које чувају обичаје и традицију. Овде у Звездану имамо спој излагача, кулинара, произвођача вина и ракије, мештана који чувају своје обичаје. Мештани различитих тимочких села чији су се преци некада давно доселили са Косова и Метохије, вековима чувају своје обичаје кроз причу, песму, легенде и кроз све оно што нас чини препознатљивим”, рекла је Драгана Гогић Рајковић, директорка ТО Зајечар.
До краја летње сезоне у зајечарским селима биће још двадесетак манифестација посвећених очувању традиције и културе.
Овај медијски садржај суфинансиран је од стране Града Зајечара. Ставови изражени у подржаном медијском пројекту, нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.