У зајечарској Економско-трговинској школи свечано је отворена школска кухиња, уређена захваљујући средствима Владе Савезне Републике Немачке. Том приликом, Зајечар су посетили шеф одељења за привредну сарадњу амбасаде Савезне Републике Немачке Кристијан Шилинг и директорка ГИЗ Србија Даниела Функе, као и помоћница министра у Сектору за дуално образовање и васпитање Министарства просвете, науке и технолошког развоја Габријела Грујић.
За госте је најпре приређен пријем у Градској управи Зајечар, где су се састали са градоначелником Зајечара Бошком Ничићем и разговарали о будућим пројектима.
Након тога, уприличено је свечано отварање савремено опремљене кухиње у Економско-трговинској школи, у којој ће се обучавати будући кувари и угоститељи у Зајечару.
Професионалне кухињске машине и апарати у вредности од 45.000 евра обезбеђени су захваљујући средствима Владе Савезне Републике Немачке, кроз пројекат „Дијалог о запошљавању младих, Иницијатива и дуално образовање”.
„Сарадња Немачке и Србије траје преко две деценије и током тих година циљ је био да се помогне Србији на њеном путу ка Европској унији и ми смо на разне начине настојали да остваримо тај циљ. Нова Влада у Немачкој подупрела је ова наша залагања на тај начин што је ангажовала Повереника за Западни Балкан, господина Мануела Зарацина. Такође, наш канцелар господин Шолц планира долазак у Србију и тако се истиче које значајно место заузима сарадња Србије и Немачке. Један од стубова наше сарадње јесте да се ангажујемо око јачања приватног сектора у Србији, а друго тежиште јесте да се и стручно образовање поспешује како би се олакшало Србији да буде конкурентна на тржишту ЕУ. Желимо да омогућимо настајање стручних кадрова младих људи који ће бити у стању да стручно обављају своје послове и да остану овде у Србији. Други циљ јесте да оснажимо и туризам превасходно овде у источној Србији и да подржимо економски развој у региону и да помогнемо бржем запошљавању младих. Такође, имамо сарадњу и у области климатског партнерства. Наш циљ јесте да помогнемо Србију у развоју обновљивих извора енергије како бисмо умањили зависност Србије од фосилних горива, нафте и земног гаса. Економски раст неће бити могућ без трансформације зеленог запослења, зеленог туризма, зелених технологија“, истакао је Кристијан Шилинг, шеф одељења за привредну сарадњу амбасаде Савезне Републике Немачке.
Опремање школске кухиње професионалном опремом омогућиће да се унапреди квалитет практичне наставе за младе који се образују за рад у области кулинарства и угоститељства. Поред формалног образовања у трогодишњем трајању за будуће куваре, планирано је да се опрема користи и за неформалне обуке за незапослена лица. Модерне кухињске машине и мултифункционални апарати унапредиће и квалитет услуге кетеринга који ова школа пружа у оквиру проширене делатности установе.
Овај пројекат реализује Немачка организација за међународну сарадњу ГИЗ у партнерству са Министарством просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије. Радови на адаптацији учионице у којој је сада смештена нова кухиња, електроинсталације и кречење, реализовани су захваљујући средствима локалне самоуправе града Зајечара у износу од 800.000 динара.
„Драго ми је што има ученика, а и кадрова који ће научити децу овом послу који је све плаћенији. Кувари у Тимочкој Крајини у многим угоститељским објектима достижу плате као што имају њихове колеге у иностранству и то је оно што ће омогућити да се све више младих одлучи да остане овде и да ради у струци. Не само у области угоститељства, већ и у многим другим областима. Морамо бити спремни да кроз овај образовни систем обучимо што више ученика да се баве занимањима која су профитабилна. Прелазак на дуално образовање јесте добро како би створили квалитетне угоститељске раднике и мајсторе. У плану је и изградња ресторана овде у оквиру Економске школе где би се ученици обучавали, а за тај пројекат накнадно треба да буду издвојена средства. Такође, морамо да мислимо и о предстојећим грејним сезонама. Један од пројеката који су у плану јесте и изградња топлане на сечку. Не смемо да зависимо од мазута који је тешко обезбедити. Борићемо се и добро је да се изграде што више електрана на алтернативна горива“, поручио је градоначелник Зајечара Бошко Ничић.
„Морам да истакнем велико задовољство што сам у Зајечару, јер овде реализујемо многе пројекте, не само у овој школи, већ и у другим пројектима у региону. Помоћу тих пројеката настојимо да дефинишемо јасну визију како треба даље да се развија овај град и школа. Захваљујући дуалном образовању, омогућићемо да се смањи стопа незапослености младих која досеже и до 30 одсто“, каже Даниела Функе, директорка ГИЗ Србија.
Поред савремене опреме за реализацију практичне наставе, захваљујући учешћу у пројекту „Дијалог о запошљавању младих, Иницијатива и дуално образовање” школи је омогућено и стручно усавршавање руководећег и наставног кадра.
„Управљање квалитетом, каријерно вођење и саветовање, дигитална настава и образовање одраслих неке су од тема континуираних обука које пролазе руководство школе и наставници. Посебна пажња посвећена је обукама наставника који предају у образовним профилима кувар, конобар и туристички техничар. Циљ је да наставници унапреде стручне компетенције како би знања и вештине које развијају код својих ученика и младих на обуци биле у складу са захтевима савремене индустрије угоститељства и туризма“, рекла је Габријела Грујић, помоћница министра у Сектору за дуално образовање и васпитање Министарства просвете, науке и технолошког развоја.
Учешћем Економско-трговинске школе у пројекту „Дијалог о запошљавању младих, Иницијатива и дуално образовање” постиже се синергија са пројектом „ЕУ за културно наслеђе и туризам” који финансирају Европска унија и немачка Влада, а који је усмерен на развој туризма као значајног потенцијала за привредни развој источне Србије и Доњег Подунавља.
„Стручним оспособљавањем кадрова који излазе из Економско-трговинске школе обезбеђује се пун и одржив ефекат мера подршке развоју туризма и угоститељства, као и боље перспективе младих у Зајечару и околини“, казао је Саша Петровић, директор Економско-трговинске школе у Зајечару.
После обиласка кухиње и званичних говора за присутне, у знак захвалности за допринос реализацији пројекта, стручној и финансијској помоћи, Економско-трговинска школа уручила је најзначајније признање „Златну књигу” Кристијану Шилингу – шефу Одељења за привредну сарадњу Савезне Републике Немачке, Даниели Функе – директорки ГИЗ-а, Габријели Грујић – помоћници министра у Министарству просвете, науке и технолошког развоја и Бошку Ничићу – градоначелнику Зајечара. Након тога је уприличен и ручак који су припремили наставници и ученици Економско-трговинске школе у Зајечару.