Немачка организација за међународну сарадњу ГИЗ и Републички завода за заштиту споменика културе – Београд потписали су данас Меморандум о разумевању.
Циљ Меморандума је да се успостави сарадња у очувању аутентичног изгледа и намене неготинских винарских села Рајца, Рогљева и Смедовца, познатим по својим пивницама – каменим винским подрумима.
Европска унија је определила 500.000 евра бесповратних средстава за мештане села, у сврху очувања традиционалне архитектуре и намене историјских објеката, кроз пројекат „ЕУ за културно наслеђе и туризам”, који спроводи ГИЗ. Из тог разлога, сарадња и стручна подршка Републичког завода је неопходна како би се испоштовали сви стандарди заштите. Између осталог, Рајачке и Рогљевачке пивнице се налазе на прелиминарној UNESCO-вој листи Светске културне баштине, стога ће ова ЕУ средства, удружена за знањем Републичког завода, помоћи винарским селима на путу да се нађу на светској мапи културне баштине.
Осим самог очувања аутентичности села и пивница, овиме ће се побољшати и јединствени туристички производ који Рајац, Рогљево и Смедовац нуде, а то је рурални и вински туризам у амбијенту 19. века, уз велику могућност активности у природи и обиласку осталих туристичких и културних атракција Неготинске Крајине.
„Сарадња са Заводом за заштиту споменика културе нам је веома битна за реновирање кућа и побољшање инфраструктуре у Рајцу, Рогљеву и Смедовцу, јер желимо да очувамо аутентичан изглед ових села и сачувамо их од пропадања. Обновом сеоских кућа у самим селима, као и пивница, сачуваће се богата историја и наслеђе овог винарског предела”, рекао је Александар Бец, вођа пројекта „ЕУ за културно наслеђе и туризам”.
„Неготинске пивнице утврђене су за непокретно културно добро од изузетног значаја 1983. године, а 2010. године уписане су на Прелиминарну UNESCO-ову Листу светске културне и природне баштине. Неготинске пивнице су једини рурални простор у Србији очуван у свом аутентичном изгледу, који је у одређеној мери сачувао своју примарну функцију. Заједно са виноградима и селом чине културни предео и чувају нематеријано наслеђе које се првенствено огледа у традиционалним знањима узгајања грожђа и производње и чувања вина. Да би пивнице биле очуване неопходно је активно укључивање локалне заједнице са свим својим знањима и искуствима. Сигурни смо да ће средства Европске уније помоћи очувању пивница, које нажалост све више пропадају и да ће поспешити локално становништво да се активно укључи у њихово очување”, рекла је др Дубравка Ђукановић, директорка Републичког завода за заштиту споменика културе – Београд.
Пројекат „ЕУ за културно наслеђе и туризам” подржава развој туризма и промоцију културног наслеђе у источној Србија, а финансирају га Европска унија и Немачка Влада, а у сарадњи са Министарством трговине, туризма и телекомуникација, спроводи ГИЗ.