Многи људи имају осећај да сваки наредни месец или година, пролази брже од претходне. Да ли сте ви међу њима?
Kако године пролазе, време као да се „убрзава”, а за то можете да се захвалите мозгу који стари.
Резултати недавно спроведеног истраживања сугеришу да наш доживљај живота почиње да се „ремети” како старимо, јер мозгу треба све више времена да обради нове информације.
Другим речима, млад мозак „ради” брже, стар мозак… па, „зарђа” мало, свиђало вам се то или не.
У младости, мозак нове информације обрађује „брзином светлости”, тако да можемо да у одређеном времену обрадимо више информација. Због тога нам се како старимо и мозак спорије обрађује менталне слике чини да време брже пролази — обрађивање нових искустава траје много дуже него док смо били млади.
Ова хипотеза јавила се као закључак студије спроведена на Ђук универзитету, а научници сматрају да физичке промене на неуронима изазивају ту промену доживљаја времена која се јавља са годинама, пише „Дејли мејл”.
„Људи често кометаришу како су дани били дуги као ’читава вечност’ док су били млади”, каже др Адријан Бејан, који је водио ово истраживање.
Физичке промене нашег нервног система имају важну улогу у перцепцији времена. Током година, структура неуронске мреже постаје све сложенија, а у једном тренутку почиње да деградира, постајући „отпорнија” на електричне сигнале које прима.
„Сматрамо да се не ради о томе да су искуства из детињства и младости дубља или значајнија, само су у том тренутку била процесирана већом брзином него у одраслом добу”, каже он.
Сасвим мала деца, рецимо, покрећу очи много чешће и брже него одрасли, јер обрађују менталне слике брже, објашњава Бејан.
„Имамо осећај да се проток времена променио јер се мења начин на који обрађујемо менталне слике. Делује вам да су дани били ’дужи’ док сте били млађи јер је ваш ум примао и обрађивао више менталних слика током једног дана у детињству и младости, него у зрелом добу”, закључује он.
А ту је и поглед из друге перспективе…
Посматрајте то овако, једна година је у животу петогодишњака једна петина његовог живота, за двогодишњака — то је половина живота. Али за некога ко има 25 година, 12 месеци је само 1/25 његовог живота. Примећујете како се пропорција мења, на нашу штету?
И како године пролазе, једна календарска година постаје све мањи и мањи делић нашег живота, тако да има смисла то што нам делује да пролази брже него кад смо били деца, зар не?
Kако можете да „успорите” време?
Тражите лепоту у стварима
Осећај када наиђемо на нешто што нас инспирише или мења ће проширити нашу перцепцију времена, јер су то моменти који уливају страхопоштовање.
Уживајте у тренутку
Уместо да се увек жалите, анализирате или доносите одлуке, нађите време да ослобите простор у вашим мислима док вам иде дан и цените детаље сваког тренутка и вашег окружења.
Ограничите „мултитаскинг”
Многи од нас воде животе са „густим” распоредима, па се обављање више ствари у исто време може чинити као неопходност. Ипак, имајте на уму да ће овакво функционисање толико окупирати ваш живот, да нећете имати времена и енергије да стварате неке нове успомене и живот ће да вам „пролети”.
Потражите нова искуства
Ово је повезано са оним да емоционална искуства имају утицај на нашу перцепцију времена. Нова искуства су прави изазов, утичу на нас емоциоанлно и захтевају да се фокусирамо на дати тренутак у садашњости. Узмите у обзир да је у реду променити дневну рутину или започети неко ново поглавље у животу.
Извор: mondo.rs