Годишња награда за Покретаче промена која се додељује се у оквиру пројекта „Активни грађани – боље друштво: заговарањем ка сарадњи и демократском развоју” припала је Игору Велићу, мастер инж. саобраћаја, председнику Удружења „Сигурне стазе” из Бора за употребу ИКТ-а у активизму.
Награда је додељена за остварене резултате пројекта „Стазе урбане мобилности на територији града Бора” у склопу кога је настао први ГИС софтвер за урбану мобилност на територији југоисточне Европе „Mobility Bor”. Као и за унапређење безбедности саобраћаја рањивих учесника у саобраћају (деце, пешака, бициклиста и особа са инвалидитетом) и промоцију концепта одрживе урбане мобилности на територији града Бора.
„Искрено говорећи награду нисмо очекивали. Код нас је инжењерска струка маргинализована и понижена! Можемо слободно рећи да не учествује у друштвеном и јавном животу, а и за тако нешто јој се не даје довољно простора. Такође, струковна удружење нису активна и не дејствују у свом пуном потенцијалу иако имају шта да понуде друштву и заједници у којој живе и раде. Ову награду видимо као мотивацију и препознаване инжењерске струке као фактора који може и уме да ствара. И да кроз конкретан рад заснован на подацима и науци доноси промене на државном и локалном нивоу”, наглашава Велић.
„Грађани, активисти, покретачи промена у нашем друштву неретко наилазе на препреке у свом деловању и покушају да окупе заједницу ради унапређења квалитета живота и стварања праведног и демократског друштва. Њихова размишљања, идеје и позиви на деловање наилазе на отпор већ у непосредној околини услед страха од промена, неповерења у грађанина/е који позивају на промену, и одсуства наде да се нешто може променити”, наглашавају представници Београдске отворене школе.
„Иако је наш пројекат представљен у Дому Народне скупштине Републике Србије, Међународној конференцији „Безбедност саобраћаја у локалној заједници” и на 6. ЦИВИНЕТ форуму мреже за одрживу урбану мобилност на територији југоисточне Европе, креатори система у Градској управи у Бору нису подржали наш пројекат”, додаје Велић.
Ово признање додељује Београдска отворена школа, уз подршку Америчке агенције за међународни развој (USAID) од 2019. године.