ВестиМатична библиотека „Светозар Марковић“ у Зајечару обележила 155 година постојања

Матична библиотека „Светозар Марковић“ у Зајечару обележила 155 година постојања

Матична библиотека „Светизар Марковић” Зајечар: Дан библиотеке

Матична библиотека „Светозар Марковић“ у Зајечару обележила је Дан библиотеке и 155 година од оснивања.

Овим поводом, награђени су корисници зајечарске библиотеке који су били најактивнији у протеклој години.

Најмлађи корисник је Лазар Петровић који има годину и по дана, a најактивнији корисник позајмног Одељења за децу је Никола Божиновић.

Најактивнији корисник позајмног Одељења за одрасле је Зорица Ђорђевић. Најстарији корисник је Борка Милосављевић, а у читаоници највише времена провела је Јана Траиловић, док је на интернету најактивнији био Оливер Јовановић. У Одељењу у Котлујевцу најактивнији члан у протеклој години била је Лоза Иванц.

И поред овог технолошког напретка, има људи који се враћају библиотеци, истакао је Бобан Ђорђевић, директор зајечарске библиотеке.

„Далека је била та 1866. година када је основано Читалиште у Зајечару. Оно што је остало тада и сада јесте потреба за читањем. Међутим, данас живимо у неко ново дигитално време. Поред свог нашег хтења и умећа, тешко је задржати оно што смо имали пре 30 или 40 година. Драго ми је и што поред овог технолошког напретка, има људи који се враћају библиотеци и желе да узму књигу. У протеклој години зајечарска библиотека и поред пандемије корона вируса, успела је да организује радионице, предавања, објавили смо једну књигу из сопствених средстава. Искрено се надам да ћемо боље пословати у наредној години“, рекао је Ђорђевић.

Поводом Дана Матичне библиотеке „Светозар Марковић“ приређена је промоција књиге „Стратегија и географија“ генерала Петра Мишића

На промоцији су говорили приређивачи – пуковник доц. др Слободан Ђукић, начелник катедре за душтвене науке Универзитета одбране и Јелица Илић, кустос Народног музеја у Зајечару, као и рецензент пуковник доц. др Далибор Денда, научни сарадник Института за стратегијска истраживања.

„Предавања Петра Мишића која смо ми објавили су оригинална и нигде до тада нису била објављена. Књига је погодна за читање, не само за официре, већ и за лаике који немају знања из војне историје“, казао је пуковник доц. др Слободан Ђукић, начелник катедре за душтвене науке Универзитета одбране.

Читаоница зајечарска почела је са радом 27. новембра 1866. године. У општем уништавању током српско-турских ратова (1876‒1878) уништена је и Читаоница. Августа 1879. године њен рад је обновљен, али због немогућности да се обезбеде потребна финансијска средства долази до новог прекида. Године 1882. основана је Црноречка окружна библиотека која је радила кратко. Тек крајем 1909. године у просторијама зајечарске Гимназије отворена је Јавна библиотека, која је радила све до почетка Првог светског рата.

Почетком 1961. године Општинско веће Народног одбора општине Зајечар донело је решење о додељивању матичности зајечарској библиотеци, тако да скоро шест деценија носи назив Матична библиотека „Светозар Марковић“.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,859ПратилацаЛајкуј
4,539ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб